Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Erseka

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Erseka   Wed Jan 06, 2010 1:12 am
Erseka ėshtė njė qytet nė Rrethin e Kolonjės me
rreth 5 499 banorė. Qyteti ndodhet nė juglindje tė Shqipėrisė nė
Pllajėn e Kolonjės. Tipar dallues Mali i Gramozit (2523 m), qė ėshtė i
vendosur nė lindje tė tij.


Erseka
ėshtė njė qytet nė Rrethin e Kolonjės me rreth 5 499 banorė. Qyteti
ndodhet nė juglindje tė Shqipėrisė nė Pllajėn e Kolonjės. Tipar dallues
Mali i Gramozit (2523 m), qė ėshtė i vendosur nė lindje tė tij.


Historia

Ėshtė krijuar rreth vitit 1768 me rreth 100 shtėpi
(sipas Edit Durham) banorė te ardhur nga fshatrat pėrreth dhe tė
vendosur buzė rrugės qė lidhte Korēėn me Leskovikun.


Gjeografia

Erseka shtrihet nė pjesen JugLindore tė
Shqiperisė,bėn pjesė si njėsi fiziko - gjeografike nė krahinėn malore
qėndrore pjesa Jugore. Erseka ėshtė kryeqėndra e rrethit tė Kolonjės.
Gropa e Kolonjės shtrihet nė kėto koordinata gjeografike lindje 20 47^
3" perėndim 20 27^ 30"
veri 40 29^ 30" jugor 40 05^ 00". Ajo ėsht
pozicionuar nė brėndėsi te Gropės sė Kolonjės. Njė gropė kjo me lartėsi
rreth 1100 m mbi nivelin e detit. Nė lindje tė saj ndodhet mali i
Gramozit me njė lartesi prej 2523 m mbi nivelin e detit. Nė perėndim tė
saj ndodhet Mali i Radomit. Pragu i Qarrit e ndan kėtė Gropė nga
Fushgropa e Korēės. Dhe nė Jug tė saj shtrihet Malėsia e Gėrmenjit. Kjo
Gropė pėrshkohet nga njė sėrė pėrenjsh tė cilat pėrmblidhen nė pellgun
ujėmbledhes tė Osumit, kemi pėrroin e Starjes, Taēit dhe njė sėr tė
tjerė tė vegjėl me karaktere stinore tė aktivitetit tė tyre. Gropa e
Kolonjės ėshtė njėsia fiziko - gjeografike mė e rėndesishme pėr kėtė
zonė. Nė kėtė zonė jeton pjesa mė e madhe e popullsise sė kėtij rrethi.
Lumi i Osumit i kalon tėrthor Gropės, nė pjesėn perėndimore tė saj. Nė
kėtė Gropė ėshtė vendosur dhe vendbanimi parahistorik i Ollmit tė
Qinamit i cili ndodhet nė majė e njė kodre nė afėrsi tė fshatit Qinam.
Mali Gramoz Shėrben si kufi ndarės i kėsaj zone nga teritori i Greqisė.
Rrėzė kėtij mali janė vėndosur njė sėrė fshatrash si Gjonēi, Taēi,
Rehova, Starje, Kreshovė, Skorovot, Milec, Bezhanj.


Kultura

Erseka eshte nje qytet me nje tradite shume te madhe
kulturore. Nder vite ka patur shume kolonjare qe kane kontribuar ne
fusha te ndryshme.Nder me te njohurit jane .Fan S NOLI. Petro Nini
LUARASI.Papa Kristo NEGOVANI.Motrat QIRIAZI.Faik KONICA.Sali
BUTKA.Themistokli GERMENJI.Hasan Zyko KAMBERI.Shain KOLONJA.Petrit
DUME.Pa harruar ketu edhe aktoret hollivudian me fame boterore John
BELUSHI dhe James BELUSHI. Televizioni lokal Era TV vazhdon
Transmetimet e tij qe nga viti 1999.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Erseka
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: