Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Permeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Permeti   Wed Jan 06, 2010 1:18 am
Pėrmeti ėshtė qytet nė juglindje tė Shqipėrisė dhe
qendėr e njėsisė administrative me tė njėjtin emėr Rrethi i Pėrmetit.
Qyteti i vendlindjes sė Naimit zė njė sipėrfaqe tė vogėl dhe ka njė
popullsi prej diku rreth 9 800 banorė.


Pėrmeti
ėshtė qytet nė juglindje tė Shqipėrisė dhe qendėr e njėsisė
administrative me tė njėjtin emėr Rrethi i Pėrmetit. Qyteti i
vendlindjes sė Naimit zė njė sipėrfaqe tė vogėl dhe ka njė popullsi
prej diku rreth 9 800 banorė.


Kultura

Nė qytet vėrehet njė tolerancė fetare.

Pėrndryshe kultura e qytetit dallohet me njė traditė
tė gjatė letrare dhe muzikore. Pėrpos Naimit vargjet e tė cilit edhe nė
ditė tona janė tė kėrkuara nga Pėrmeti vijnė edhe shkrimtaret e njohur
si p.sh.: Bardhyl Londo apo Sejfulla Malshova. Muzikanė tė dalluar tė
nivelit kombėtarė si Mentor Xhemali e Laver Bariu janė pėrkujdesur qė
muzika pėrmetare tė dallohet me karakteristikat e saja tė njė tradite
tė gjatė kulturore.


Pėrmeti ėshtė vendlindja e tre vėllezėrve Frashėri
dhe disa personaliteteve tė njohura tė kulturės mbarė shqiptare siē
ėshtė skulptori Odhise Paskali, shkrimtari Nonda Bulka, aktorės artiste
e popullit Tefta Tashko Koēo dhe kėngėtarės sė muzikės sė lehtė Anjeza
Shahini.


Qė nga gushti i vitit 2004 qyteti ka edhe njė
stacion televiziv AOS TV (Aoos=Vjosa nė Greqisht) i cili pėrkujdeset
pėr njė informim mė tė dendėshėm tė qytetarėve, kete vit ėshtė hapur
edhe nje stacion televiziv i ri Tv Pėrmeti..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Permeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: