Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Lunshnja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Lunshnja   Wed Jan 06, 2010 1:19 amLushnja dallohet si njė nga rrethet me prodhim tė
rėndėsishėm kulturor.Nė Lushnje kanė lindur dhe janė rritur
artistikisht shumė personalitete tė kulturės shqiptare. Nė fushėn e
dramaturgjisė pėrmenden veēanėrisht dramaturgu Loni Papa,aktorja
Margarita Xhepa si dhe aktori-regjizor Gjergji Lala.


Edhe
pse me numėr tė kufizuar banorėsh,Lushnja dallohet si njė nga rrethet
me prodhim tė rėndėsishėm kulturor.Nė Lushnje kanė lindur dhe janė
rritur artistikisht shumė personalitete tė kulturės shqiptare. Nė
fushėn e dramaturgjisė pėrmenden veēanėrisht dramaturgu Loni
Papa,aktorja Margarita Xhepa si dhe aktori-regjizor Gjergji Lala(tani
gjemdet nė Itali dhe vazhdon tė punojė si aktor; roli i tij i fundit
ėshtė ai i ambasadorit sovjetik nė filmin "Il papa buono". Lushnja
ėshtė vendlindja e kėngėtares mė tė madhe shqiptare tė tė gjitha
kohrave Vaēe Zela. Nė fushėn e letėrsisė ky qytet zė njė nga vendet mė
tė rėndėishme nė Shqipėri. Tė pėmendur prozatorėt Vath Korreshi, Halil
Jaēellari e Lazėr Radi(figurė poliedrike). Por Lushnja ėshtė
veēanėrisht vendi i poetėve.Kjo trevė vazhdon tė jetė njė shkollė e
vėrtetė poezie,duke u u nisur nga perkursori i saj Faslli Haliti,pėr tė
arritur tek Visar Zhiti,Fatbardh Rustemi,Bujar Xhaferri etj..


Brezi mė i rėndėsishėm i poetėve tė sotėm tė
Lushnjes pėrfaqėsohet nga emra shumė tė pėrmendur shkrimtarėsh qė janė
bėrė tė njohur e tė vlerėsuar lart nga kritika jashtė Shqipėrisė si
Shpendi Sollaku , Jozef Radi e Gėzim Hajdari nė Itali, Ferdinand
Laholli nė Gjermani , Gazmend Kapllani nė Greqi ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Lunshnja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: