Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Librazhdi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Librazhdi   Wed Jan 06, 2010 1:21 am
Librazhdi ėshtė qytet nė juglindje tė Shqiperisė.
Kufizohet ne veri me rrethet Bulqize e Matit perendim nga rrethi I
Elbasanit; ne jug nga rrethi I Gramshit; ne juglindje nga rrethi I
Pogradecit dhe ne lindje nga r. e Maqedonise.Librazhdi ka nje gjatesi
kufitare prej 42km dhe ka teresisht nje reliev kodrinoro-malor.Relievin
e ben me te larmishem fushgropat si ajo e Domosdoves ne Perrenjas dhe
ajo e Studnes me ate te Letmit. Lartesia maksimale mbi nivelin e detit
ėshtė 2253 m ne majen e Kuqe te malit Shebenik


Librazhdi
ėshtė qytet nė juglindje tė Shqiperisė. Kufizohet ne veri me rrethet
Bulqize e Matit perendim nga rrethi I Elbasanit; ne jug nga rrethi I
Gramshit; ne juglindje nga rrethi I Pogradecit dhe ne lindje nga r. e
Maqedonise.Librazhdi ka nje gjatesi kufitare prej 42km dhe ka teresisht
nje reliev kodrinoro-malor.Relievin e ben me te larmishem fushgropat si
ajo e Domosdoves ne Perrenjas dhe ajo e Studnes me ate te Letmit.
Lartesia maksimale mbi nivelin e detit ėshtė 2253 m ne majen e Kuqe te
malit Shebenik...


Klima

Pozita gjeografike,konfiguracioni I
relievit,lartesia absolute mbi nivelin e detit dhe largesia nga deti
Adriatik ka mundesuar natyren kontinentale te klimes e cila duket ne
dimrin e ftohte e te lagesht dhe ne veren e skurter ,te nxehte e te
thate. Temperatura mesatare vjetore este13.4 grade Celsius,temperatura
max. e regjistruar este40.7 grade Celsius me 14.9.1957 dhe temperatura
minimale ėshtė regjistruar ne vitin 1968 e cila ishte -15.7 grade
celsius.


Flora

1857 lloje bimesh spontane,enezore,te cilat
peraqesojne 58 % te flora e Shqiptare ose 16 % te flores se Evropes e
renditin Librazhdin ne nje nder rrethet me te pasura te vendit me bime
te lljeve te ndryshme.gjenden te gjitha katet bimore dhe mbulesa bimore
ze rreth72 % te territorit te Rrethit te Librazhdit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Librazhdi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: