Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Pogradeci

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Pogradeci   Wed Jan 06, 2010 1:24 am
Pogradeci ėshtė qytet nė Shqipėrinė juglindore.
Emri i qytetit tė Pogradecit lidhet me historinė e krijimit tė qytetit.
Enkelejtėt kanė qenė fis qė kanė jetuar brenda mureve tė kalasė sė
ndėrtuar nė majė tė kodrės pranė qytetit, nė pjesėn veri-perėndimore tė
qytetit. Dikur qyteti kishte dimensionet e kalasė, ku momentalisht
gjenden vetėm rrėnojat.


Pogradeci ėshtė qytet nė Shqipėrinė juglindore.

Histori

Emri i qytetit tė
Pogradecit lidhet me historinė e krijimit tė qytetit. Enkelejtėt kanė
qenė fis qė kanė jetuar brenda mureve tė kalasė sė ndėrtuar nė majė tė
kodrės pranė qytetit, nė pjesėn veri-perėndimore tė qytetit. Dikur
qyteti kishte dimensionet e kalasė, ku momentalisht gjenden vetėm
rrėnojat. Me rritjen e popullsisė dhe mbarimit tė luftėrave lindi
nevoja e zgjerimit. Fillimisht rrėzė kodrės e mė vonė deri nė atė skaj
saqė kalaja e vjetėr nuk pėrbėnte mė qendrėn e qytetit. Prania me
Maqedoninė dhe ndikimi i saj nė gjuhėn dhe kulturėn tonė, bėri qė
Pogradeci do tė shkruej "Pogda grada", qė do tė thote "nėn qytet".
Tashmė qyteti i ri shtrihej nėn kalanė e vjetėr ilire.


Ekonomia

Pogradeci ėshtė njė
qendėr e rėndėsishme industriale nė Shqipėri. Pėr tu pėrmendur janė
industria e kromit, e hekurit, e nikelit, e qymyrit, e turizmit (deri
nė vitet '90 qyteti pothuajse trefishohej gjatė verės), peshkimit, e
pėrpunim drurit, pijeve etj.


Transporti

Pogradeci ndodhet
rreth 129 km larg nga Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė, 40 km larg nga
Korēa, 5 km larg nga Tushemishti (pikė kalimi kufitar me Maqedoninė),
15 km larg Ohrit (qytetit pėrballe Pogradecit nė anėn tjetėr tė
liqenit).


Aeroporti mė i afert ėshtė ai i Ohrit. Pogradeci
ėshtė ndalimi i fundit i linjes hekurudhore
Tiranė-Durrės-Elbasan-Librazhd-Pogradec.Pogradeci ndodhet rreth 129 km larg nga Tirana,
kryeqyteti i Shqipėrisė, 40 km larg nga Korēa, 5 km larg nga
Tushemishti (pikė kalimi kufitar me Maqedoninė), 15 km larg Ohrit
(qytetit pėrballe Pogradecit nė anėn tjetėr tė liqenit).


Aeroporti mė i afert ėshtė ai i Ohrit. Pogradeci
ėshtė ndalimi i fundit i linjes hekurudhore
Tiranė-Durrės-Elbasan-Librazhd-Pogradec.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Pogradeci
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: