Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Kruja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Kruja   Wed Jan 06, 2010 1:31 am
Kruja ėshtė njė qytet shqiptar dhe kryeqendėr e rrethit po me tė njejtin emėr. Kruja ka 19400 banorė (vlerėsim i pėrafert i vitit 2004). Ajo shtrihet 20 km ne veri te kryeqytetit shqiptar Tiranė.

Pak histori

Pėr herė tė parė emri "Krujė" pėrmendet nė shekullin e XII-tė. Emri "Krujė" mendohet ta ketė origjinėn te fjala "krua" (burim uji), sepse nė Krujė ka shumė burime. Banorėt e Krujės i thėrrasin qytetit tė tyre dhe burimeve tė ujit me tė njėjtin emėr "krņ". Banorėt e Krujės i thėrrasin vetes "krutonė" ose "krotonė". Nė gjuhėn zyrtare banorėt e Krujės quhen "krutanė".
Kruja njihet si kryeqendra e rezistencės ndaj pushtuesve osmanė gjatė kohės qė Skėnderbeu udhėhiqte kėtė rezistencė. Kėshtjella e Krujės u rrethua 4 herė nga ushtria Osmane. Nė rrethimin e katėrt kėshtjella e Krujės ra nė dorėn e pushtuesit.

Ekonomia

Kruja ėshtė njė qendėr e rėndėsishme turistike nė Shqipėri. Pėrveē kėsaj nė Krujė zhvillojnė aktivitetin e tyre dhe disa industri. Pėr tu pėrmendur janė industria e kėpucėve nė tė cilėn punėsohen shumė gra dhe vajza nga Kruja dhe komunat pėrreth. Gjithashtu nė Krujė ėshtė aktive edhe industria e nxjerrjes dhe pėrpunimit tė gurit gėlqeror.

Kruja 1400-1500

Kruja gjate 1400-1500 Gjate ketyre viteve Kruja strehonte skenderbeun se bashku me trupat e tij, per shume vjet me rradhe qyteti u ka mbijetuar sulmeve te fuqishme osmane. te pajisur shume here me mire me mjete lufte ushtaret osmane u perpoqen disa here te pushtonin qytetin por pa rezultat. skenderbeu nuk luftonte brenda ne qytet por jashte tij. Ai linte vetem nje pjese te vogel te ushtrise se tij afro 2000 ushtare ne qytet dhe vete fshihej neper pyjet afer. kur shihte momentin e pershtatshem i sulmonte osmanet dhe i kapte ne befasi. Kjo lloj menyre luftimi u kushtoi shume osmaneve pasi ata lane shume burra ne fhushe te betejes. Per disa vite qyteti u morr nga Napoli dhe mbreti Alfons V. Skenderbeu ia dha keshtjellen ne menyre qe Napoli ta ndihmonte me ushqime e trupa kunder osmaneve. Pas vdekjes se Alfonsit, djali i tij Ferrante morri fronin me ndihmen e Skenderbeut i cili kishte cuar trupa ne italine jugore per te ndimuar djalin e Alfonsit kunder Anzhuve te cilet donin te merrnin fronin. Mirenjohes per ndihmen e Skenderbeut Ferrante ktheu keshtjellen ne forme feudi. Ndihmat nga Napoli vazhdonin te vinin drejt Krujes por jo ne te njejten sasi si gjate kohes se Alfonsit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Kruja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: