Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Prizereni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Prizereni   Wed Jan 06, 2010 1:41 amQyteti i Prizrenit shtrihet ne pjesėn jugore tė
Rafshit tė Dukagjinit, nė rrugėn qė lidhte me parė bregdetin verior tė
tokave shqiptare dhe qendrat e tij qytetaro- tregtare me rajonet e
brendshme tė Kosovės dhe tė Ballkanit.
Qyteti
i Prizrenit shtrihet ne pjesėn jugore tė Rafshit tė Dukagjinit, nė
rrugėn qė lidhte me parė bregdetin verior tė tokave shqiptare dhe
qendrat e tij qytetaro- tregtare me rajonet e brendshme tė Kosovės dhe
tė Ballkanit.

Tė dhėnat arkeologjike dėshmojnė pėr ekzistencėn e
njė jete aktive nė teritorin e Prizrenit tė sotem qysh nė antikitet e
mė pėrtej, kur njihej me emrin THERANDA e nė kėtė trevė banonte njė
popullėsi e pastėr ilire, Dardanėt.

Nė shek XI njihet si qendėr
e rėndėsishme qytetare. Mė 1019 pėrmendet si njė seli e ipeshkevis tė
perandorisė Bizantine. Gjatė sundimit serb (shek XII-XIV) u vendosėn nė
kėto treva pjesėtarėt e popullsis sllave. Nė kohėn e sundimit tė
mbretėrve Dushan dhe Urosh, Prizreni qe herė pas here selia e
mbretėrive tė tyre.

Pas pushtimit nga Perendoria Osmane (1455)
Prizreni ndonėse humbi pėrkohsisht rėndesin e tij, u bė pėrsėri qendėr
e fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative (qender Sangjaku dhe
Vilajeti). Nė shekullin XIX Prizreni ishte qendra e dytė mė e
rėndėsishme ekonomiko tregtare e trojeve shqiptare me rreth 1.500
dyqane nė fund tė kėsaj periudhe. Si pas vjetarit turk tė vitit 1874
qyteti i Prizrenit kishte 44.000 banorė nga tė cilėt mbi 35.000
shqiptar.

Prizreni zė njė vend tė veēantė nė historin e Lėvizjes
Kombėtare Shqiptare, u bė kryeqendėr e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit,
qė u themelua me 10 Qershor 1878. Nė Prizren pati selin e vet edhe
Qeveria e pėrkohshme Shqiptare (1881) e kryesuar nga banori i njohur i
kėtij qyteti, Ymer Prizreni.

Nė vitin 1913 vendoset pushteti
serbo-malazez me ē'rast njė numėr i madh i familjeve shqiptare nga
qyteti u shpėrngulen nė Turqi. Gjatė luftės sė II botėrore banorėt e
tij dhe rrethit tė tij u pėrfshin nė Lėvizjen Antifashiste
Nadonalēlirimtare. Prizreni u ēlirua mė 17 nėntor 1944.

Pas
luftės deri mė 1947, Prizreni ishte qendra e Qarkut Autonom tė Kosovės.
Megjithatė nuk pati ndonjė zhvillim tė ndjeshėm. Edhe mė pas ishte njė
ndėr qendrat mė tė prapambetura nė gjithė Jugosllavinė.Nė fund tė
viteve tė 50-ta deri nė mesin e viteve tė 60-ta nga Prizreni u
shpėrngulėn mbi 3.200 familje nė Turqi.

Nga e kaluara e bujshme
historike, qyteti i Prizrenit ka trashėguar njė numėr tė madh objektesh
kulturo -historike. Mė tė rėndėsishme janė : Kompleksi i Shatirvanit,
Nėnkalaja, Marashi, Kalaja, Kisha e Shėn Premtės, Kisha e Shėn
Shpėtimit, Xhamia e Bajraklisė, Xhamia e Safi Sinan Pashės, Hamamet e
qytetit, krojet e qytetit, ura e gurit dhe njė numėr i madh i shtėpive
folklorike tė qytetarėve tė trashėguar ndėr shekuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Prizereni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: