Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.   Sat Feb 13, 2010 12:15 am

Askush nuk eshte i panjohur me kete teori, nje shperthim i pamate i
krijuar nga asgjeja. Ne pamjen e pare, nje shperthim kozmik krijoi
materien dhe universin dhe gjithcka qe ishte grumbulluar brenda nje
pike, shpertheu dhe vazhdoi te largohej e te largohej ne menyre te
pakthyeshme duke u zgjeruar pafundesisht. Deri ketu jemi dakord por
mendimi njerezor ngec duke mos kuptuar si u shnderrua hici ne energji
kolosale per te krijuar universin. Besimtaret thone zoti. Disa
shkencetare te tjere mbeten skeptike derisa ta kene provuar
perfundimisht kete gje. Eshte nje thenie e nje shkencetari, shkenca nuk
eshte nje kundershtim i zotit por eshte teper e re per ti dhene
pergjigje shfaqjeve te tij.

REFERUAR NGA LIBRI ENGJEJ DHE DEMONE.

Zbulimet
shkencore kane provuar ekzistencen e antimateries. Sigurisht te gjithe
e dime se ne kete bote ekzistojne te kundertat, nata dhe dita, erresira
e dita, djalli dhe zoti, e mira dhe e keqja, vuajtja dhe lumturia. Dhe
celesi i fundit MATERIA jone ne boten qe shohim, ajo qe prekim, si dhe
e kunderta ,ANTIMATERIA, qe shfaqet qe ne ndertimin e kundert te atomit
ku elektronet kane ngarkese pozitive dhe protonet ngarkese negative.
Nga ky thelb del qe kur antimateria bashkohet me materien, clirohet
energji e paster dhe pa ndotje radioaktive, nje energji shume here me
kolosale ku 250 miligrame antimaterie qe bie ne kontakt me materien
eshte e provuar se mund te krijoje nje shperthim aq te madh sa pese
kilotonet radioaktive te bombes se hiroshimes. Pse te mos besojme se
ajo qe beri qenia me teknologjine me te larte ne bote, pra Zoti, ishte
bashkimi i dy forcave te materies dhe antimateries ne nje pike te
perqendruar e cila u ngjesh aq fort sa me pas shpertheu ne energji
kolosale duke krijuar universin dhe big bengun. Pas kesaj dalim ne
universet zinxhir, por deri ketu jeni te lutur te jepni mendimin tuaj.
Dhe lexoni librin engjej dhe demone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.   Sat Feb 13, 2010 12:15 am

Big-Beng ėshtė hipoteze, pra asgjė e vėrtetuar, po kėshtu dhe expansioni i universit.

Big Beng dhe zoti janė kufiri i fundit i kpacitetit te imagjinacionit te njeriut.

kur
ndigjojme se x shkenctar, ose x religion, ka thėnė kėtė ose atė
shpjegim, sigurisht duke e argumentuar ose ilustruar me ligje ose
fenomene tė ndryshme, gjithnjė tendenca ėshtė te merret si e vėrtetė
ose si e vėrtetuar. kjo ndodh se e kemi me kollaj ta asimilojme ashtu
siē na i servirin ngaqė nuk kemi pėrgjigje tjetėr.

unė po ju
propozoj njė tjetėr gjė, mundohuni qe te shtrini ne njė linjė
imagjinare njė objekt ose fenomen te jetės tuaj, dhe gjithnjė bejini
pytje ēar ka pasur para asaj qe ka qenė para kėsaj dhe ēar do tė kėtė
mbas asaj qe do tė jetė mbas kėsaj.
pernjeheresh do tė gjendeni ne
qendėr te njė bing-bengu (gjithnjė ne imagjinat) dhe do tė thoni se
prej kėtej nisen dhe vazhdojnė te hapen ne perpetual expansion dy
ekstremitetet e objektit ose fenomenit te cilin e keni shtruar ne njė
linjė imagjinare.

pra ky ėshtė "fundi dhe pafundesia" qe e
tejkalon kapacitetin intelektual te njeriut. Nė kėtė pyetje pa
pėrgjigje, njeriu jo vetėm qe nuk ėshtė ne gjendje ta argumentoj fundin
dhe pafundesine, por qe edhe pėr ta imagjinuar nuk ka mundėsi ose
kapacitet.

ne mungese te kėsaj pėrgjigje janė devlopuar teoria e
zotit nga religionet dhe hipoteza e bing-bengut nga shkenctaret,
diferenca ndermjet tyre ėshtė se pala e pare thotė qe ėshtė e sigurtė ,
ndėrsa pala tjetėr e trajton me probalietet.

imagjinojme sebashku qe pėr moment ėshtė e vėrtetuar qe ka pasur njė bing-bong, por para tij ēar ka pasur?
ne kėtė moment kėtu, pefitojne ata te fesė dhe thonė se si ēdo gjė edhe bing-bengun e ka bėrė zoti.
kėtu po ju le juve ti pyesni kėta te fundit - "po zotin kush e bėri"?

ndonjėri qe do ta kėtė pėrgjigjen te na ndihmoje duke na i thėnė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.   Sat Feb 13, 2010 12:16 am

Meqe jane te dyje hipoteza pra te pavertetueshme mund te mos i besojme
asnjeres pra as big-bang dhe as zotit por meqe natyra njerezore eshte
irracionale mund te fusim ndonje teori tjeter psh. UFO-t. dhe kjo teori
e pavertetueshme por njekohesisht dhe e pakundershtueshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.   Sat Feb 13, 2010 12:16 am

Kėto teori te cekura me lartė qe te dyja unė i shoh te gabuara.Si
Shperthimi kosmik qe prej tij na qenka formuar bota apo universi si ai
qe kėtė e ka krijuar Zoti,te dyja janė te paqendrueshme dhe janė tė
njėjta pėr nga vėrtetėsia sepse qendrojne ne njė baze horizontale
karshi njera tjetres pa mbėshtetje askund!Perfundimi im ne kėtė ėshtė
njė hap me tutje se ai i Fese...
Feja e ka krijuar Zotin dhe djallin
si kapak dhe polic kundėr njerezimit qe ne krijim te saj qe i perdore
kunder njerezimit i bėn pyetje te pashtershme dhe s`i nenshtrohet asaj,
por nga ana tjetėr feja Zotin e quan te perhershem,jo te krijuar por te
egzistueshem gjithnjė pa fillim dhe fund ēka kėtu pėrputhet me teorine
time EKZISTUESHMERINE! Mirėpo feja nga qėllimet e veta
mashtruese,pushtuese,frenuese dhe drejtuese pėr te sunduar,Zotin e
paraqet si te perhershem gjersa botėn dhe neve si te kufizuar apo te
krijuar nga materie tjetėr dhe jo si pjesė e kėtij Zoti apo e kėsaj
Natyre ēka ne realitet s`ėshtė e mundur fare.Nėse ne na krijoi Zoti apo
Natyra,ne jemi krijesa te saj dhe jemi pjesė e saj,materie e njėjtė me
te.Nėse na mori diku tjetėr,atėherė atje "diku" ai na mori huva...ne
njė botė tjetėr,ke ndonjė Zot apo Natyre tjetėr ku ai nuk e shtrine
sundimin e tij...qe prap del e pamundur...kur ai ėshtė Imperial i
perhershem dhe i pakufizuar...siē e thot feja por e kufizon pėr
qėllimet e saja dhe e bėn kur ti duhet edhe polic,gogol,gjyqtar,vrasės
e si t`ia doje interesi i saj,gjė qe ky kufizim teorine fetare pėr
Zotin e bėn qesharake.Edhe shpėrthimi kosmik ėshtė poashtu qesharak dhe
i pakuptimte.Nese ky shperthim duhet te kėtė ndodhur ne hapėsirė dhe
kjo hapėsirė ėshtė prapseprap Natyra,universi,Zoti,pra jepet mundėsia
qe Zoti=Natyra=egzistueshmeria te jetė tregohet e kufizuar ne kohe dhe
hapėsirė, kurse ne realitet s`eshte,gjersa Zot (une quaj) quajmė
Imperatorin,sunduesin,krijuesin,ekzistuesin e pergjithshem qe ne fakt
ėshtė materia dhe qe pjesė e kėsaj materie jemi edhe ne!Keshtu koncepti
koncepti yne per Zotin imperial behet i gabuar dhe ai na del si nje
kryetar i nje shteti apo bashkesie shtetesh e jo i tere botes...Nese ky
eshte imperial ku futen edhe ashperthimet e Kosmosit(trupave
qiellore,vullkaneve etj...)atehere edhe ne jemi pjese e ketij
Zoti,kesaj Natyre,Ekzistueshmerie.Zoti fetar,per ēka feja s`lejon fare
te flitet,s`mund te jete krijues i vetvehtes dhe i Natyres,Universit te
pa fillim dhe fund ne te njejten kohe...apo dhe nėse duhet ta pranojme
se ėshtė...patjetėr duhet qe ai pėr njė gjė te tillė te kėtė njė urdher
apo njeaftesim nga dikushi me i madh...ēka prapseprap atė(Zotin) e
kufizon...e ule poshtė dhe e bėn te varur nga dikushi!Me ben te qeshem
me nje thenje fetare nga Bibla:Aty thuhet se Ylli dha urdher te behet
bota...dhe ajo u be!Keto jane paēavuret Fetare.Kujt i dha urdher
Ylli?Vetvehtes?Urdheron kush vetvehten?Nese ai dha urdher,ai e urdheroi
dike ta beje kete!Kush ekzistonte ne at kohe si vartes i tij?Dhe vartes
i kujt ishte ai vet?Keto dhe shume te tjera...qe mund te perdoren ne
Humor dhe barsoleta!
Ngaterrimimet qe bėhen ne botė ne kėtė qashtje
janė te mėdha.Njerezimit nuk i lejohet tė flasė atė qe mendon.Shkenca
sado qe te zhvillohet dhe te mbaroje vet njerėz (edhe)prej ajrit,ajo
prapseprap mbetet e kufizuar sepse ajo po kopjon e jo qe ka qenė e
para, ka qenė vet Zoti.Feja s`lejon te flitet pėr prejardhjen e Zotit
sepse asaj aty i humbet sundimi dhe benificionet ...dhe te hakmerret
(meshehtas po dhe hapur me masen e budallenjve...)duke te quajtur djall
qe s`ka fare...por ia ka imponuar botės njė Imazh te tillė te
imagjinuar si simbolizim i te keqes(se saj)pėr ti likuiduar ata qe ia
prishin rehatine ...
Zoti=Natyra=Ekzistueshmeria=koha+hapėsira+materia
janė te perhershme! Ēdo gjė qe ekziston ėshtė Zot, Natyre, materie,
ekzistueshmeri, kohe+hapėsirė+materie-levizje ne njė qarkullim te
brendshem(intern=shpirtėror) dhe te jashtem (ekstern=fizik) pa fillim
dhe fund.Jashte kėsaj Teoreme qe kam sjellur unė s`ka asnjė mundėsi te
dalė dikush asnjėherė...Tė gjitha nderhyrjet tjera te te gjithė atyre
qe prap sillen me ...pyetjet tjera te nivelit me te ulet ... si
ato:kush te krijoi ty, kush e krijoi botėn,ujin,detin,ajrin,e
absurditete tjera... ato janė germime ne det te marrezirave!
E
tėrė ekzistenca,materia,koha,hapėsira,qeniet,universi edhe
pakufijshmeria e kohės,hapesires dhe materies quhen ZOT!Kėtu ēdokush
ėshtė prodhim apo krijese e kėtij grupi,sundues apo skllav i perkohshem
i dikujt!

T`mos ngacmohen Fetaret Fundamentaliste qe
po u them se Zoti i tyre eshte skllav i tyre dhe i atij qe ketyre ua ka
imponuar dhe kjo vetem per aq kohe sa te jetoje imponuesi dhe bartesit
mbi supe te ketij imponimi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Teoria Big Beng, afria e shkences me Zotin.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: