Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Zbulim i ri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Zbulim i ri   Sat Feb 13, 2010 12:20 am

Zbulim i ri!
Motori pa harxhime - Njeri nder zbulimet e mėdha
botėrore ėshtė edhe ky i makines vetevepruese e cila punon ne njė formė
bashkeveprimi te dy elementeve natyrore,me sasi prodhmi te pa kufizuar
te energjise mekanike e cila mund te shndėrrohet ne potencial prodhues
universal. Perdorimi i kėsaj makine ėshtė i gjerė kudo ne zhvillimin
njerezor. Shekuj me radhe jan bėrė studime,prova shkencore pėr njė lloj
makine te tillė qe prodhon e nuk harxhot fare,por deri me tani kanė
rezultuar si te deshtuara ose me pak rezultate. Pas njė hulumtimi
tekniko-shkencor ne lemin e fizikes mekanike,kam mbaruar me sukses
eksperimentimin e makines vetevepruese e cila dote ket aplikim ne tėrė
globin. Tė mirat qe i sjell njerezimit janė shumedimensionale
p.sh..Prodhimi i energjise elektrike ne sasi te pakufizuar edhe ne lėmi
tjera te jetės. Pėr ta pėrfunduar kėtė mega-projekt duhet qe samepar ta
ndertojme prototipin e te bėjmė patentimin,licencimin dhe pune tjera te
duhura konform rregullave ligjore, ndėrsa unė nuk e kam njė mundėsi te
tillė financiare pėr t'i realizuar kėto pune te domosdoshme. Prandaj
nga individ, kompani apo qeveri kerkoj bashkėpunim ne realizimin e
kėtij projekti shkencor shumė te dobishem pėr mbar njerezimin,natyrisht
me interes te perbashket. Mendojse pėr njė projekt te till nuk duhet
hezituar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zbulim i ri   Sat Feb 13, 2010 12:22 am

Zbulim i ri...Nocioni - ''thyerja e ligjeve tė fizikės''

Sa herė qė shkruhet apo njoftohet pėr ndonjė zbulim tė ri, si kritikė
nga mendimtar tė ndryeshėm mund tė ipen, se do tė kesh thyer apo jo
ligjet e fizikės!?


- A janė keto vėrejtje tė definuara mirė?
- A janė thyer kėto ligje ndonjeherė dhe si p.sh.?
-
A ka ndonje ligj tė fizikes qe ka pėrcaktuar fushėveprimtarinė nė lėmin
e shkencave qė gjatė zbulimeve mund t’i thejne apo jo, ligjet e natyrės?
- A ka njeriu njohuri tė mjaftueshme sa pėr t’i mos bėrė sherr natyrės?


Unė mendoj se kėto vėrejtje nuk janė tė definuara mirė, shprehen me
shumė mangėsi esenciale tė paargumentuara me njė egoizėm tė pakuptimt,
sikur kėto ligje tė fizikaneve e kan mbrojtjen edhe nuk duhen te thehen
nga askush.
● Ligjet e natyres (qe mendohet nė ato te fizikės) janė
thyer deri me tash qė prej kur ėshtė zbuluar zjarri. Me zhvillimin e
kohėpaskohshėm tė shkencės dhe teknikės njeriu mė shumė se ēdo qenie
e gjallė i ka shkaktuar dėme natyrės gjatė shndėrrimeve tė formave tė
energjisė duke bėrė djegėje tė fosileve nė TEC, djegėje tė karburanteve
pėrmes motorėve si dhe pėrmes formave termodinamike ka ngritur sasinė e
CO2 nė atmosferė etj.
● Edhe pse bėhen kėrkime shkencore nė
teknologji tė reja me qellim qė tė mos i shkaktoj natyrės ndotje, akoma
nuk kemi ndonje ligj-ndalimi tė fizikės i cili pėrcakton
fushėveprimtarinė e hulumtimeve shkencore tė cilat me njė fjalė thejnė
ligjet e natyrės siē u pėrmend mė lart.
● Siē po shifet, njeriu
akoma nuk ka mundur tė mbėrrijė pjekurinė arsimore-shkencore qė tė mos
i bėjė dėme kaq tė mėdha natyrės, sa edhe veten ta rrezikojė deri nė
masė tė jashtėzakonshme. (Pėr dallim nga njeriu kafshėt janė mė
ekologjike).
Nėse njeriu zbulon teknologji stabilizuese
botėrore-ekologjike shumė mė tė lirė se kjo e deritanishmje le t’i
theje ligjet e fizikės, por ama, jo ato tė natyrės, sepse ato janė tė
harmonizuara mirė ndaj edhe njeriu duhet tė patur kujdese ndaj tyre!?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Zbulim i ri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: