Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Anglezet "ideojne" makinen e kohes.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Anglezet "ideojne" makinen e kohes.   Sat Feb 13, 2010 12:32 am

Te udhetosh ne hapesire dhe kohe pa levizur kurre, te degjosh zhurma
dhe te vezhgosh ambientin perrreth teje e te kesh mundesi te prekesh,
te ndjesh dhe shijosh gjerat...a s'eshte fantastike?
Po, patjeter
qe po! Behet fjale per shpikjen me te fundit te Towards Real
Virtuality, nje projekt anglez, i cili per here te pare do te mundesoje
provimin e nje realiteti virtual, duke i perfshire te gjithe shqisat
tona ne te njejten kohe.

Do te jete e mundur qe te lidhen
teknologjite e reja dhe njerezve do t'u lejohet qe te perjetojne
gjithcka si reale, packa se eshte vetem nje terren virtual.

Per
here te pare ne fushen e realitetit virtual, pese shqisa do te
stimulohen ne te njejten kohe ne menyre te koordinuar. Madje loja shkon
deri ne ate pike, sa do te behet e pakuptueshme nese jeton ne realitet
apo fiction.

Fale Real Virtuality ne te ardhmen mund te
udhetohet ne te gjithe boten, pa patur nevoje qe te largohesh nga vendi
yt. "Vrima virtuale" mund te transformohet ne makinen e kohes, duke
rindertuar ambiente, zhurma, erera, parfume te qyteterimeve antike dhe
duke bere te mundur kthimin pas ne histori.

Deri me sot nuk ishte shpikur, madje as projektuar nje sistem qe te lejonte te kryeje kete udhetim fantastik.

"Nuk
njohim askend tjeter ne bote qe te jete duke projektuar, kete qe ne po
bejme realitet", thote David Howard, profesor i Universitetit te York,
njekohesisht drejtues i projektit.
TCH
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Anglezet "ideojne" makinen e kohes.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: