Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Zhdukja e Dinosaureve.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Zhdukja e Dinosaureve.   Sat Feb 13, 2010 12:32 am

Skeletet me te vjetra te dinosaureve jane gjetur te fosilizuara ne
shkembinjte e Argjentines edhe Brazilit. me primitivi quhet Euraptor qe
ishte nje dinosaur i vogel mishngrenes. Skeleti i tij tregon disa forka
te avancuara gje qe ben te mendosh se mund te ekzistojne edhe forma me
antike dinosauresh.
Dinosauret kane jetuar reth 65 milione vjet me
pare. Shume shkencetare mendojne se zogjte jane pasardhes te
dinosaureve mishngrenes. Megjithate kjo teori eshte akoma e
diskutueshme edhe nuk bazohet ne fakte te forta.
Pallentollogjistet mendojne se koha kur dinozauret kane jetuar ndahet ne 3 periudha.
1- Triassik (250 milione vjet me pare)
2- Jurasik (150 milione vjet me pare)
3- Cretacious (70 milione vjet me pare)
Gjate
periudhes Triassike bota mendohet te kete pasur vetem nje kontinent
madhor. ndarja e ketij kontinenti mendohet te kete filluar gjate
periudhes Jurassike ku edhe shpjegohet pse dinosauret u ndane ne
kontinente te ndryshme sic shpjegon edhe fakti i gjetjes se tyre kudo.
Periudha e fundit do te shenoje fillimin e shkaterrimit te dinosaureve
edhe zhdukjen e tyre totale.
Megjithate ajo qe ben me shume
pershtypje edhe qe akoma nuk i eshte dhene pergjigje ose te pakten jane
hedhur shume teza per te eshte : Pse Dinosauret u Zhduken? Kesaj pyetje
sic thame i jane atribuar shume teori. Nje nga teorite me te
qendrueshme eshte meteori qe krijoi nje krater ja nje kontinent ne
faqen e rruzullit tokesor. Kete teori e mbron ajo qe ndodhi ne 1994 kur
meteore me permasa te stermedha goditen Jupiterin duke shkaktuar
kratere te paimagjinueshme. Permasa e nje meteorit kapte permasat e
rruzullit tokesor. faktore te tjere si shperthimi i gazeve vullkanike,
ftohja e klimes dhe si rrjedhoje ndryshimi i nivelit te detit, shkalla
e ulet e riprodhimit(Dinosauret kishin veti te riprodhoheshin ralle.).
Faktor tjeter mendohet te jete edhe ndryshimi i orbites se tokes nga
nje fushe magnetike. te tera keto teori megjithe bazat ne evenimente te
ndryshme prape e lene te papergjigjur pyetjen. Kush i zhduku dinosauret?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zhdukja e Dinosaureve.   Sat Feb 13, 2010 12:33 am

Kreodonti grup gjitaresh mishngrenes.
Shume skelektre fosilesh kane morfologji te ngjasme me mishngrenesit e koheve te sotme (sic macet, qenjte, arinjte etj etj.)
Kreodonti kane pase koka me te medha, e tru me te vogel duke u krahasuar me trupin e tyre.

Dhembet e ketyre gjitareve tregojne se kane qene mishengrenes te medhenj. Dhemballe shume te mprehta.
Kreodontet me te perhapur kane qene (Hyaenodon) te cilet u zhvilluan ne kohen Eoceni. Keto kafshe
kishin nje morfologji qenjsh e madhesite e tyre ndryshonin sipas specieve, nga te cilet
nje dhelper moderne (dhelpra e kuqe) e ata me te medhenjte ujqerit modern.

Paleontologjia shkenca qe studjon historine e evoluzionit te organizmit te kafsheve
duke u pershtatur fosileve.
Per
te levizur nje fosil nga kafazi i gureve qe kane miljona e miljarda
vite eshte e nevojshme nje pune e gjate dhe shume delikate.
Statigrafija eshte shkenca qe ka per objekt studimin dhe dallimin e gureve forumuar
me kalimin e koheve gjeologjike, nga perberja e mineraleve , karakteristikat gjeofizike e permbajtjen e fosileve.
Keto te fundit mbajne shenja jetese. Japin nje pike te madhe infomatash per datat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zhdukja e Dinosaureve.   Sat Feb 13, 2010 12:34 amDinozauret rreth 350 gjitar te cilet u zhduken 65 milion vjet me pare.
Zbuluar nga fundi i shekullit XVII. Keto kafshe u ngjohen si gjitar vetem ne fillim te shekullit
XIX me emrin "Dinozauria" qe do te thote Zhapik te frikshem.
Jane te ndare ne dy grupe duke u bazuar nga ndryshimi i pamjes.
Dinozauret me te vjeter, ishin te vegjel te shpejte e te dobte e mishngrenes.
Me kalimin e koherave gjeologjike dinozauret u ndane ne shume forma te ndryshme.
Disa arriten te ishin teper te medhenj.

Shenjat e para te dinozaureve (shenjat e gishterinjeve) jane gjetur ne Amerike nga fundi i shekullit
XVII.
Ne ate kohe ende nuk ishte e njohur si shenja e nje kafshe te zhdukur.
Ne testet e bibles eshte shkruar sic shenja e korbit te NoĆƒĀš.
Shenjat e para si fosile te dinozaureve , u njohen te tille nga dhembet gjigante e nje dinozauribarngrenes ne Angli.
Vetem pas 20 vjetesh jane njohur dinozaur te ndryshem. Ne 1880 ne SHBA u mblodhen skeletre komplete.
U dallua qe keto kafshe ishin dy kembesh, fakt i ndryshem nga gjitaret e tjere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zhdukja e Dinosaureve.   Sat Feb 13, 2010 12:36 am


Ushqehej me bar i larte
8 metra, i gjate 26 . Peshe 10 ton.

Te vegjlit (Orodromeus) e (Oviraptor) edhe keta te kohes Cretaceo. Orodromeo i larte 1 meter e
i gjate 2,5 , bashke me bishtin peshonte 50 km. Jane gjetur folete e tyre, me veze por pa te vegjlit brenda.
Me kete flitet qe sapo lindnin ishin te gatshem te gjenin per te ngrene vete, sapo dalin nga vezet.
(Pak a shume sic bejne te vegjlit e kokodrilave, e disa zogj sic pulat)
Oviraptor i larte 80 Cm, i gjate 1,8 meter e peshonte 20 kg.

Nje dinozaur tjeter me madhesi te vogla jetuar ne kohen Cretacreo " Velociraptor"i gjate 1,8 meter e peshe
45 kg. Ne gishtin e dyte te kembeve kishte dicka si nje thua te gjate dhe te mprehte, me te cilin hapte viktimen kur i hante.
Shume
te shkathet per te kapur viktimen, tregohet nga forma e duarve e nga
fosilet qe ndodhen ne Monglolia duke vrare nje dinosaur tjeter.

Nga dinozauret me te shquar te kesaj kohe eshte (Tyrannosaurus)


i larte gati 6 metra,
i gjate 12 me peshe 7 ton.

Perse jane zhdukur nuk eshte shpjeguar akoma.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zhdukja e Dinosaureve.   Sat Feb 13, 2010 12:36 am

Nje specie e re e Pterosauri , me nje hapje krahesh 5 meter eshte gjetur ne Sahara nga nje grup kerkuesish
te drejtuar nga paleontalogu Paul Sereno te Universitetit te Cikagos.
Fosilet e vjetra 110 miljon vjet perbejne shumicen e tyre ne krah te ndryshme e dhemb te holla ne nofullat e tyre gjigante.
Pjeset e ketyre zhvarranikeve fluturues jane gjetur me pare ne Afrike.
Pterozauri
afrikan ngjan me nje specie tjeter gjetur kohe me pare ne Brazil.
Sereno thote se keta kishin shume veshtiresi te largoheshin nga nje
vend ne nje vend tjeter.
Nje skelekter tjeter i ketyre do shfaqet
("GIANTS" ) ne "Garfield Park Conservatory di Chicago" SHBA e
organizuar nga Sereno ne date:

22 dhjetor 2003 - 6 Shtator 2004.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zhdukja e Dinosaureve.   Sat Feb 13, 2010 12:37 am

Sipas nje studimi dinosauret vdiqen brenda disa oreve mbasi qe
asteroidi e qelloi Token para 65 milion viteve. Sipas ketij studimi, i
cili bazohet ne studimet e mehershme, cdo gje ne siperfaqe te Tokes e
cila nuk ishte nen-Toke apo e mbrojtun nga uji ka vdeke, u djege.

Me
rast te qellimit energji shume e larte eshte liru ne atmosfere dhe cdo
gje e pa mbrojtun eshte djege dhe ka perjetu vdekje duke u "pjekur".

Kjo
teori perhrake vezhgimet qe vdejka e dinosaureve ishte e shpejte dhe
momentale, jo dicka qe ka ndodhe per disa qindra apo mijera vite.
Gjithashtu shpjegon pse disa lloje te shtazeve perjetuan duke e marr
parasyshe menyren se si para-ardhesit e ketyre shtazeve mund te kene
jetuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zhdukja e Dinosaureve.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zhdukja e Dinosaureve.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: