Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Macet parandiejnė tėrmetet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Macet parandiejnė tėrmetet   Sat Feb 13, 2010 12:37 am

Shkencėtarėt kanė vėnė re se afro 70 lloje qeniesh tė gjalla janė nė
gjendje "tė bėjnė punėn" e sizmografėve dhe njė ndėr vendet e para
midis tyre e zėnė macet e zakonshme shtėpiake.

Historia njeh
shumė raste kur nė vigjilje tė tėrmeteve dhe tė shpėrthimit tė tyre dhe
janė kthyer vetėm pas katastrofave. Po kėshtu, ėshtė vėnė re se para
tėrmeteve macet janė tė shqetėsuara, u ngrihet leshi pėrpjetė, mbledhin
veshėt.Ato, pa asnjė shkak, tronditen, mjaullijnė, dridhen, fshihen,
largohen nga shtėpia, ndofta sepse ato ndjejnė edhe dridhjet mė tė
dobėta tė tokės, tė cilat mezi i shėnojnė edhe aparatet mė tė ndjeshėm.
Ka
edhe njė mendim tjetėr: Para tėrmeteve dhe shpėrthimit tė vullkaneve
shtohet elektriciteti statik, tė cilin ato e ndjejnė tė parat. Edhe
organizmi i njeriut i ndjen kėto “ngarkesa elektrike”: Shpeshohet
pulsi, sistemi nervor irritohet, mirėpo kurrkujt nuk i shkon ndėrmend
se kėto janė paralajmėrim fatkeqėsish. Veē kėsaj, macet, mė fort se
njerėzit, reagojnė edhe ndaj ndryshimeve nė fushėn magnetike tė Tokės,
ndaj ultratingujve, qė shpesh paraprijnė tėrmetet dhe shpėrthimet e
vullkaneve. Mbase tė gjitha kėto sė bashku i bėjnė macet parashikuese
tė pėrpikta tė fatkeqėsive natyrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Macet parandiejnė tėrmetet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: