Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Ushtria Amerikane zhvillon “Telepatinė Sintetike”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Ushtria Amerikane zhvillon “Telepatinė Sintetike”   Sat Feb 13, 2010 12:40 am

Ushtria e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ėshtė duke zhvilluar njė
teknologji, tė njohur si telepatia sintetike, teknologji kjo qė do tė
lejonte njerėzit tė shkruajnė njė email ose tė krijojnė njė mesazh zėri
dhe ta dėrgojnė atė, pa pasur nėvojė tė ndezin kompjuterin, tė shtypin
numrat e telefonit, apo tė thojnė ndonjė fjalė.

Koncepti i kėsaj
teknologjie bazohet nė lėximin e aktivitetit elektrik tė trurit duke
pėrdorur njė EEG ose njė elektroencefalogramė.

Udhėheqėsi i
kėtij projekti shkencor, Mike D’Zmura nga Universiteti i Kalifornisė,
thotė “Unė mendoj se kjo do tė bėhėt vetėm njė mėnyrė tjetėr e
komunikimit”.

Ideja e komunikimit vetėm pėrmes mendimeve, nuk
ėshtė diqka e re. Nė vitet 1960ta, njė kėrkues vendosi njė EEG nė kokėn
e tij, dhe mė pak ushtrime, ai arriti tė shkruaj kodin e Morsit pėrmes
valėve alfa tė trurit.

Kėrkimet pėr kėtė projekt financohen nga
ushtria e SHBA-ve dhe janė duke u zhvilluar nė Univeristetin e
Kalifornisė, Irivine, Universitetin e Carnegie Mellonit, si dhe nė
Universitetin e Merilendit.

Objektivat e kėtij kėrkimi janė dy.
E para ėshtė krijimi i njė mesazhi duke pėrdorur, siq e quan D’Zmura
“atė zėrin e vogėl nė kokėn tuaj.”

Kurse objektivi i dytė, ėshtė
dėrgimi i atij mesazhi tek njė individ apo objekt (psh. tek njė radio),
poashtu duke pėrdorur vetėm fuqinė e mendimeve. Pasi marrėsi tė pranojė
mesazhin, ai mund tė lėxohet si tekst apo mesazh zanor.

Pasi
ushtria ėshtė duke financuar kėtė projekt, ėshtė e logjikshme qė
pėrdorimet e para tė kėsaj teknologjie do tė jenė nė operacionet e
ndryshme ushtarake, por D’Zmura mendon se komunikimi i bazuar nė
mendime do tė gjej zbatim tė gjėrė nė fushat tjera civile.

Njė
prej fushave tė para ku mund tė gjej pėrdorim komunikimi i bazuar nė
mendime ėshtė padyshim bota e lojėrave, thotė Paul Sajda nga
Universiteti i Kolumbisė.

Ndėrsa sipas meje, zhvillimi i kėsaj
teknologjie do tė bėj revolucion jo vetėm nė teknologjitė komunikuese
por edhe nė vetė mėnyrėn e tė jetuarit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Ushtria Amerikane zhvillon “Telepatinė Sintetike”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: