Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Kromozomi X te femrat shkaktar i shum semundjeve!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Kromozomi X te femrat shkaktar i shum semundjeve!!   Sat Feb 13, 2010 12:41 am

Shkenctarėt kanė deshifruar kodin gjenetik tė kromozomi X femror i cili ėshtė i lidhur me mė shumė se 300 sėmundje.
Ai
pėrmban 1100 gjene ose rreth 5% tė gjenomit njerzor sė bashku me
informacionin e cila mund tė ndihmojė qė tė pėrmirėsohet diagnoza e
sėmundjes sė hemofilisė, verbėrimit, autizmit dhe leukemisė.

Nga
ky zbulim i kėtyre shkenctarėve tregon se tek gratė ka shumė dallime se
sa ėshtė menduar dhe janė mė tė komplikuara nga meshkujt sa i pėrket
gjeneve.

Gratė kanė 2X kromozome kurse meshkujt XY tė cilat i japin vetitė mashkullore.

X kromozomi ėshtė mė i madh se ai Y, dhe femrat kanė 2X kromozome i cili njėri zakonisht ėshtė joaktiv.

Ndryshimet
gjenetike dhe sėmundjet si daltonizmi, autizmi dhe hemofilia tė cilat
janė tė lidhura me kromozomin X mė shpesh godasin meshkujt sepse ata
nuk kanė kromozomin tjetėr X i cili do tė zėvendėsonte mungesat.

Kromozomi
X ėshtė bartės edhe i shumė gjeneve tė cilat kanė lidhje me
prapambetjen psiqike dhe gjenit mė tė madh tė quajtur DMD nė gjenomin
njerzor. Ndryshimet nė DMD, shkaktojnė distrofinė muskulare tė Duchenn,
njė sėmundje e rėndė dhe fatale tek meshkujt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kromozomi X te femrat shkaktar i shum semundjeve!!   Sat Feb 13, 2010 12:41 am

trashegemia lidhur me kromozomin X:Gjenet e ndrruara ne ket kromozom
shfaqen si recesive,djemt trashegojn nje kromozom X nga Nėna dhe nje
kromozom Y nga babai,ndersa femrat trashegojn nje kromozom X nga Nėna
edhe po ashtu nje X nga babai,pra femrat jan bartse hetrozigote te
semundjeve apo anomalive,dhe nese femra martohet me nje mashkull
(A,Y)ateher 50 % te mashkujve do te jen te semur dhe 50% te femrav do
te jen me fenotip normal,kjo d.m.th se viktim e anomalive trasheguse
ne te shumten e reasteve jan meshkujt,per arsye se trashegojn vetem nje
kromozom X.
Semundjet jan:Daltonizmi,hemofilia etj
Daltonizmi eshte verberimi i ngjyrave qe shkaktohet nga mutacioni i gjenit recesiv.
hemofilia shkaktohet po nga mutacioni i gjenit recesiv,pra ėshtė qrregullim i kuagolimit te gjakut.
Brates te ketyre semundjeve jan femrat hetrozigote me fenotip normal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Kromozomi X te femrat shkaktar i shum semundjeve!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: