Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit   Sat Feb 13, 2010 12:44 am

BUDAPEST - Shkencetaret hungareze jane duke punuar ne nje program
kompjuterik per t’iu mundesuar njerezve te kuptojne lehjet e qenve.
Thuhet se softueri do t’i zbuloje nuancat e lehjeve te qenve,
derdellitjet dhe hungerimat e tyre. Pasi t’i kete analizuar 6.000
lehje, softueri ka per qellim te percaktoje se, kur qeni ka pare nje
top, kur perleshet, luan, takon nje te huaj, apo kur te deshiron te
shetitet. Madje shkencetaret pranojne se teknologjia po ju shkon me
mire me ta sesa me njerezit.

Derisa kompjuteri ka njohur ne
menyre korrekte gjendjen emocionale te 43% te qenve, me njerezit eshte
arritur veten ne 40%. Csaba Molnar, nga Eotvos University ne Budapest,
ka deklaruar per BBC-ne se "do te thosha se kemi deshmuar qe ka
ndryshime shume te fuqishme kontekstuale ne mes te lehjeve, por na
duhet edhe nje pune e madhe, te percaktojme se cilat gjendje emocionale
dhe cilat karakteristika i perkasin cilit lloj", - ka perfunduar Molnar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: