Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Aeroplan me bateri, por nuk ėshtė lodėr !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Aeroplan me bateri, por nuk ėshtė lodėr !   Sat Feb 13, 2010 12:44 am

Nė tė ardhmen ēdo gjė do tė jetė me bateri: aparatet shtėpiake,
automjetet, e duket edhe aeroplanėt. Francezėt kanė arritur tė
fluturojnė me aeroplan me bateri. Aeroplanėt elektrikė do tė jenė edhe
mė tė lirė edhe mė ekologjik.

Njė ekip i inxhinierėve francez
ka arritur qė, pėr herė tė parė, tė realizojė fluturimin e njė
aeroplani me rrymė, ka thėnė Anne Lavrand, pėrgjegjėse pėr kėtė projekt
tė emėrtuar Electra.

Aeroplani me motor elektrik prej 25 kuaj
fuqi dhe bateri litiumi. ka fluturuar nga aeroporti Aspres-sur-Buech,
dhe ai atė pėr 48 minuta pandėrprerė, ka precizuar Lavrand.

Aeroplanin
e kanė punuar inxhinierėt e shoqatės pėr futjen nė lėvizje tė
fluturakeve me motorė elektrik, dhe bėhet fjalė pėr njė aeroplan me njė
ulėse nga druri dhe metali, me peshė prej 155 kilogramėsh pa pilot, dhe
krahė prej nėntė metrash.

"Kjo arritje unike teknologjike nė
sektorin e aviacionit paraqet njė alternativė pa precedent tė motorėve
ekzistues tė fluturakeve, tė cilėve u nevojitet forcė prej 15 deri nė
50 kuaj fuqi", ka theksuar ekipi i shkencėtarėve nė deklaratėn e tyre
pėr shtyp.

Nė kėtė projekt pėr njė vit e gjysmė kanė punuar pesė persona.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Aeroplan me bateri, por nuk ėshtė lodėr !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: