Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Studiuesit kane zbuluar shkakun qe e ben vdekjeprures virusi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Studiuesit kane zbuluar shkakun qe e ben vdekjeprures virusi   Sat Feb 13, 2010 12:47 am

Qe nga viti 2003, nga 277 njerez te infektuar ne 10 vende, 60 perqind
kane vdekur. Studiuesit jane perpjekur te zhvillojne nje vaksine kunder
virusit te gripit te shendeve per te parandaluar semundjen si dhe per
te gjetur nje kure per individet e infektuar.

Megjithate pak
dihet per ate qe virusi H5N1 shkakton tek trupi i njeriut, thote Ian
Lipkin, profesor i neurologjise dhe pathologjise ne Universitetin
Columbia te Nju Jorkut. Zoti Lipkin eshte bashkeautor i nje studimi
nderkombetar qe merr ne analize individet qe kane vdekur nga virusi. Ai
thote se ai prek fillimisht mushkerite duke shkaktuar aty ēuditerisht
deme te medha.

Por perveē mushkerive, Lipkin thote se studiuesit
zbuluan se virusi H5N1 ishte perhapur ne organet e tretjes. Infeksioni
u zblua gjithashtu ne tru dhe ne organet riprodhuese. "Ne nje nga
individet qe vdiq, shenja te infeksionit u gjeten gjithashtu ne
placente dhe ne fetus. Ai ka gjithashtu mundesine te infektoje femijet
e palindur".

Zoti Lipkin thote se duket se demet ne trupin e
infektuar me virusin H5N1 mund te shkaktohen nga sistemi imun qe reagon
me shume sesa duhet – nje fenomen qe disa e quajne "stuhi cytokine". Ne
nje fare menyre, thote zoti Lipkin, ky mund te jete lajm i mire per
zhvillimin e nje kure.

"Mund te jemi ne gjendje te gjejme rruge
per te kufizuar demin per ta kontrolluar ate, per t’i trajtuar
pacientet klinikisht dhe jo vetem duke u perqendruar tek virusi vete,
por edhe ne disa manifestime imunologe te infeksionit". Studimi qe po
vezhgon ndikimin e virusit te gripit te shpendeve tek shendeti publik u
publikua ne revisten mjekesore nderkombetare, The Lancet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Studiuesit kane zbuluar shkakun qe e ben vdekjeprures virusi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: