Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Bateritė e sė ardhmes do ushqehen me sheqer !

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Bateritė e sė ardhmes do ushqehen me sheqer !   Sat Feb 13, 2010 12:48 am

Tė ashtuquajturat “bio-bateri” nuk do ushqehen mė me energji elektrike

Bateritė e sė ardhmes nuk do
tė ushqehen me energji elektrike
apo diellore, por me glukozė.
Dihet se kjo e fundit arrin tė furnizojė
me energji tė gjithė trupat
njerėzorė dhe pėr kėtė arsye shkencėtarėt
kanė tentuar tė shkojnė
edhe mė larg. Pra, qė ta
kthejnė atė nė burim energjie
sikundėr edhe elektriciteti. Prova
e parė pėr kėtė do tė jenė tė ashtuquajturat
“bio-bateri”, tė cilat
do tė kenė brenda tyre njė pėrbėrje
plastike me origjinė vegjetale.
Me njė pėrmasė prej 3.9
centimetrash, ato do tė arrijnė tė
prodhojė energji falė njė reaksioni
tė provokuar nga prej ushqimit
me njė enzimė qė ka nė pėrbėrje
tė saj sheqer. Sipas testimeve tė
realizuara deri tani, kėti bateri do
tė jenė nė gjendje tė ēlirojnė njė
energji prej 50 mili/Vat.
Ndėrkaq, njė zbulim i fundit
ka qenė edhe ai i njė baterie
e cila ka pėr katalizator njė
enzimė, pėrmes sė cilės ėshtė e
mundur rigjenerimi i fuqive energjike
tė saj. Ēelėsi i saj ėshtė njė
polimer i ri i cili mund tė ushqehet
edhe nė etanol e jo vetėm nė
energji elektrike. Kėto bateri,
mund tė arrijnė tė pėrdoren
edhe pėr telefonat celularė.
“Duket njė gjė e madhe, - pohon
lidhur me njė fakt tė tillė, Bob
Hokadej, themelues i baterisė
qė ushqehen me metanol. Kėto
enzima janė shumė ekonomike
dhe katalizues shumė tė mirė
pėr bateritė”.
Qelizat e kėtyre enzimave,
funksionojnė duke e kthyer
nė elektricitet energjinė e
ēliruar gjatė kohės kur oksigjeni
dhe hidrogjeni reagojnė nė
ujin e produkteve si vodka.
Hidrogjeni i pastėr ėshtė njė gaz
shpėrthyes dhe i vėshtirė pėr t’u
vėnė nė dukje. Dhe pikėrisht,
kėto enzima arrijnė ta largojnė
hidrogjenin prej enzimave.
Gjithsesi, provat e deritanishme
kanė treguar se asnjė bio-bateri
nuk ka patur enzima tė cilat kanė
mundur tė zgjasin mė shumė se
pak ditė. Dhe metoda tipike pėr
ta zgjidhur njė problem tė tillė
ėshtė ai i mobilizimit tė enzimave
duke i fiksuar ato nė elektrodat
pėrkatėse, por ende nuk ka
treguar se funksionon plotėsisht.
Kanė qenė Shelli Minter
dhe kolegėt e tij tė Universitetit
nė Misuri tė cilėt kanė rizbuluar
elektrodat e polimerit. “Enzimat
kanė zgjatur mė shumė se disa
orė dhe ende funksionojnė”, tregojnė
ata.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Bateritė e sė ardhmes do ushqehen me sheqer !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: