Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 10 misteret e shkencės sipas "LiveScience"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: 10 misteret e shkencės sipas "LiveScience"   Sat Feb 13, 2010 12:50 am

10 misteret e shkencės sipas "LiveScience"Lidhja mendje-trup

Ē‘ndikim
ka mendja te trupi? Po trupi te mendja? Pikėpyetje tė cilat shkenca i
ka shtruar prej shekujsh, pa arritur nė njė shpjegim tė pranueshėm.
Pavarėsisht progreseve gjigande, tė kryera nga hyrja nė skenė e
neuroshkencave gjatė dy dekadave tė fundit, shumė fenomene mbeten tė
mbuluara nga misteri edhe pėr mjekėsinė.
Perceptimet ekstrashqisore

Janė
tė panumėrta pėrpjekjet pėr tė provuar vlefshmėrinė e aftėsive
ekstrashqisore, qė tė gjitha pa kurrfarė suksesi apo rezultati pozitiv.
Por nė tė njėjtėn mėnyrė ka qenė e pamundur edhe demonstrimi i
falsitetit tė kėtyre pėrvojave, duke i futur kėshtu nė sirtarin e tė
pazgjidhshmeve. Ka shumė tė ngjarė qė aftėsia pėr tė parathėnė tė
ardhmen, apo funksionimi i "fuqive psikike" tė mos arrihet tė
shpjegohet pėrmes instrumenteve qė na vė nė dorė shkenca, ose tė paktėn
ato qė kemi sot nė dispozicion.Prag-vdekja

Janė
tė panumėrta dėshmitė e njerėzve qė kanė shkuar shumė pranė vdekjes.
Drita nė fund tė tunelit, fakti qė kėta njerėz shihnin trupin e tyre
nga jashtė, ndjesia e njė lloj paqeje tė papėrshkrueshme, janė
pėrshkrime qė hasen thuajse nė tė gjitha pėrgjigjet e atyre qė i kanė
pėrjetuar ēaste tė tilla. E megjithatė, askush nuk ka arritur tė japė
njė pėrgjigje lidhur me kėtė fenomen. As nė njė drejtim, e as nė
tjetrin.
UFO-t

Qė ekzistojnė objekte
fluturuese tė paidentifikuara, as qė vihet mė nė dyshim. Tė shumta, tė
panumėrta janė kontaktet vizuale pėrmes radarėve, pėr tė cilat
autoritetet aeronautike ushtarake e civile nuk dinė tė japin pėrgjigje.
Por duhen shumė mė tepėr prova qė tė vėrtetohet se brenda kėtyre
mjeteve fluturuese jashtėtokėsore gjenden alieno, sidomos pėr
shkencėtarėt.Deja-vu

Ndjesi qė e ke pėrjetuar
edhe mė parė njė pėrvojė tė caktuar, se e ke parė njė vend ku nuk ke
qenė kurrė, se ke dėgjuar prej kohėsh njė muzikė tė re, ose, e thėnė nė
frėngjisht "Deja-vu". Kėrkimet shkencore kanė gjetur njė seri
justifikimesh lidhur me fenomenin, por nuk kanė arritur kurrė tė japin
pėrgjigjet pėr shkaqet e vėrteta dhe natyrėn e tij.Fantazmat

Yje
tė vėrteta nė letėrsi e nė kinema, por ka tė ngjarė tė jetojnė edhe
pėrtej botės sė fantazisė. Sugjestion apo realitet, fakti ėshtė qė
dėshmitė, ashtu si edhe nė rastin e UFO-ve, janė tė panumėrta dhe nė tė
njėjtėn mėnyrė, as pėr fantazmat askush nuk ka marrė pėrsipėr tė gjejė
njė pėrgjigje tė pranueshme.
Zhdukjet e mistershme


rastet pėr tė cilat shkenca nuk ėshtė nė gjendje tė japė pėrgjigje,
hyjnė edhe ato tė njerėzve tė zhdukur. Kur as edhe vetė segmentet
shkencore tė policive nuk arrijnė nė pėrfundime tė sakta, as shkenca
nuk ėshtė nė gjendje tė ofrojė pėrgjigje tė pranueshme.Intuita

Shqisa
e gjashtė, bindja e pashpjegueshme dhe e pavetėdijshme mbi diēka tė
caktuar, si tė ishte njė teoremė matematike, mbi tė cilėn nuk kemi
kurrfarė dyshimi. Mes mekanizmave tė shumta psikike, shkenca nuk arrin
tė japė pėrgjigje tė pranueshme as mbi intuitėn. Pėr Platonin bėhej
fjalė pėr kujtime dijesh nga jetė pėrpara asaj aktuales. Por Platoni
besonte nė kalimin e shpirtrave nga njė trup te tjetri, kėshtu qė
filozofi i madh nuk mund tė renditet bashkė me shkencėtarėt tė cilėt
mbeten me gojė hapur, pėrpara intuitave, nga ato mė tė kotat, deri te
ato matematiket...Kėmbėmadhi

Kėmbėmadhi i
Amerikės, njė kafshė e ngjashme me njeriun, por me pėrmasa shumė mė tė
mėdha. Nga ai, pėrveē dėshmive tė bėra nga amerikanėt e trembur, mbeten
vetėm gjurmė shumė tė mėdha kėmbėsh nė dėborė. Shaka apo gjurmė kėmbėsh
tė njė qenieje tė ngjashme me ne? Kushėri me Jetin apo njeriun e borės
nė Tibet, tė cilin shumė alpinistė betohen se e kanė parė nė Himalajė.
Bashkė me tė tjerėt, hyn nė ato raste tė cilat shkenca nuk arrin t‘i
verifikojė pėr mungesė provash, por qė pėr tė njėjtin motiv nuk mund
t‘i falsifikojė.Fėshfėrima e Taosit


Taos
ėshtė njė qytet i vogėl nė Nju-Meksiko (tė shteteve tė Bashkuara tė
Amerikės). Disa prej banorėve tė tij, - rreth 2% - prej vitesh dėgjojnė
njė lloj fėshfėrime me frekuencė tė ulėt qė vjen nga shkretėtira qė
rrethon qytetin. Pasojė e presionit tė ulėt atmosferik pėr njė pjesė tė
banorėve? Ndoshta po, por askush nuk merr pėrsipėr ta njohė si
pėrgjigje pėrfundimtare, shkenca duhet tė hetojė mė thellė pėr tė
arritur nė njė pėrfundim. Shėrben pikėrisht pėr kėtė qėllim dhe falė
metodės sė saj tė pėrpjekje-dėshtim dhe eksperimenteve tė vazhdueshme
ia ka dalė t‘u japė shpjegime shumė gjėrave, tė cilat kohė mė parė
dukeshin tė pashpjegueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
10 misteret e shkencės sipas "LiveScience"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: