Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Pas 50 vitesh toka do tė mbulohet nga akullnajat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Pas 50 vitesh toka do tė mbulohet nga akullnajat   Sat Feb 13, 2010 12:53 am

Nuk reshtin sė befasuari, por edhe i fusin tė dridhmat gjithė planetit
shkencėtarėt rusė. Pasi shpalosėn muajt e fundit planin e tyre pėr tė
kolonizuar brenda 15 viteve Henėn, por tė rrėmbyer nga gjiri i saj
burimin magjik tė energjisė "Helium 3", shkenca ruse shikon tashmė edhe
mė larg sesa njėdhjetėvjeēar e gjysėm. Kėtė radhė jo pėr tė siguruar
njė burim alternativ dhe ekologjik energjie siē ėshtė "Helium 3" qė
flen ende nė Hėnė, por pėr tė parashikuar nė mėnyrė shkencore se ē'do
tė pėsojė planeti ynė i pėrbashkėt pas 50 vitesh. Pjesė e ekipit
shkencor tė Observatorit Astronimik tė Pulovės, institucion qė varet
drejtpėrdrejt nga Akademia e Shkencave tė Federatės sė Rusisė, Kabibulo
Abdusamatov ėshtė njė shkencėtar atipik.
Sipas tij, "aty rrotull
gjysmės sė shekullit XXI, Toka nuk do tė kėrcėnohet aspak nga ngrohja
globale, siē mendojnė shumica e shkencėtarėve, por pėrkundrazi, nga
ftohja globle", shkruan e pėrditshmja ruse "Gazeta".
Ai i
mbėshtet pohimet e tij mbi njė studim mbi ndryshimet ciklike tė
aktivitetit diellor nė njė shtrirje afatgjatė. Kėshtu "pėrgjatė gjithė
shekullit XX rrezatimi i Diellit ėshtė rritur pak nga pak, ashtu si
edhe energjia e ēliruar prej tij. Kjo energji aktualisht ka arritur
maksimumin e munshėm", nėnvizon gazeta ruse. "Pėr kėtė arsye ne do tė
asistojmė nė njė rėnie tė aktivitetit diellor, dukuri qė mund tė
fillojė nga vitet 2012-2013 dhe do tė vijojė deri nė vitet 2035-2045.
Nuk pėrjashtohet aspak qė pas rreth 15-20 vjetėsh do tė fillojė njė
ftohje e ashpėr e klimės", konkludon e pėrditshmja "Gazeta", duke iu
referuar studimit dhe parashikimit tė shkencėtarit rus Abdusamatov.
Sipas
kėsaj gazetė, vėzhgimet e uljes sė aktivitetit diellor tė realizuara
nga ky shkencėtar rus, konfirmohen edhe nga kolegėt e tij amerikanė tė
"Grupit tė Fizikės sė Diellit", pranė Institutit Teknologjik tė Nju
Xhersit.
Megjithatė pėr momentin, sipas shumė meteorologėve dhe
klimatologėve, ngrohja klimaterike botėrore vazhdon dhe madje do tė
theksohet edhe mė tej. Pėrfundimisht ēėshtja e ndryshimeve klimaterike
botėrore tashmė ka vėnė nė dy kampe teorish tė kundėrta pikėpamjet
shkencore: atė tė ngrohjes dhe atė tė ftohjes.
Ky ballafaqim
pikėpamjesh ėshtė shoqėruar dhe shoqėrohet me akuza tė ndėrsjelljta
"pėr mbrojtjen e pozicioneve shkencore tė caktuara nė shėrbim tė
interesave tė lobeve tė mėdha financiare".
"Gazeta" citon edhe teza
tė tjera mbi ftohjen klimaterike, por kėtė herė jo nė shkallė
planetare, popr vetėm nė rrafshin europian. "Kjo ftohje do tė ndodhė si
pasojė e humbjes sė fuqisė sė Gulf Stream-it, e vetmja rrymė oqeanike
qė zbut klimėn e Europės.
Nėse parashikimet e shkencėtarit rus
Kabibulo Abdusamatov do tė jenė tė sakta dhe do tė verifikohen nė
praktikė, atėherė njerėzimit i kanoset njė rrezik i madh shfarosjeje
nga hipotermia jo shumė vonė, por nė terma afatmesme. Tė paktėn
prognoza mbetet e zymtė, pėrveēse industria e ngrohjes dhe agronomia do
tė gjejnė mundėsi mbijetese pėr njerėzit, edhe nė situatat akullnajore.
Pėrndryshe
pas disa dekadash planeti ynė do tė ketė tė vetmit banorė nga qeniet e
gjalla: eskimezėt, arinjtė polarė dhe pinguinėt...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Pas 50 vitesh toka do tė mbulohet nga akullnajat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: