Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Rėnia e kullave tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Rėnia e kullave tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė   Sat Feb 13, 2010 12:55 am

Institutit Amerikan i Standarteve dhe Teknologjisė ka paraqitur njė
raport mbi shkaqet e rėnies sė kullave tė Qendrėa Botėrore tė Tregėtisė
gjatė sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001. Shyam Sunder, hetuesi
kryesor i agjencisė federale pėr masat e sigurisė qė parashtroi
raportin, tha: "Ndėrtesat nuk u rrėzuan nga forca e goditjes, por
karburanti qė shkaktoi zjarr nė disa kate dhe arėsyeja e rrėzimit ishte
dėmtimi i shtresave izoluese nga zjarri".

Nėse shtresat izoluese
nuk do tė ishte dėmtuar, temperaturat e larta nuk do tė kishin patur
ndikim dobėsues tek struktura e ēelikut. Mė e rėndėsishme se trashėsia
e shtresės izoluese, ėshtė aftėsia e saj pėr tė qėndruar e ngjitur me
ēelikun.


Lėvizja nė shkallė ishte mė e
ngadaltė se sa nė provat qė ishin bėrė pėr evakuime jo-urgjente. Disa u
vonuan duke qėndruar nė zyra tė pavendosur se ēfarė duhet tė bėnin ose
duke mos e gjetur menjėherė vend-ndodhjen e shkallėve. Modelet e
mėparshme tė evakuimit janė tė rėndėsishmne, pasi arkitektėt i pėrdorin
ato pėr tė pėrcaktuar kapaciteitn e nevojshėm pėr shkallėt, ashensorėt
dhe rrugėt e tjera dalėse. Nė kullat binjake, personave iu desh
mesatarisht 48 sekonda pėr tė zbritur shkallėt e njė kati, ose sa
gjysma e kohės mė tė ngadaltė tė llogaritur nė provat qė bėhen nė raste
zjarri.

Nė raport, po ashtu thuhet se problemet e komunikimit
mes ekipeve tė shpėtimit mund tė kenė ēuar nė humbjen e jetės tė shumė
anėtarėve tė tyre. Shqetėsimet e ngritura nė raport pritet tė hapen njė
debat nė se nė tė ardhmen nė ndėrtesat e larta duhet tė vihen ashensorė
qė i rezistojnė zjarrit.

Numri zyrtar i viktimave nė Qendrėn Botėrore tė Tregėtisė ėshtė 2,749.
Nė raport nuk u vihet faj projektuesve ose ndėrtuesve tė kullave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Rėnia e kullave tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: