Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

Roma fiton, por humb Totin pėr derbin Empty
MesazhTitulli: Roma fiton, por humb Totin pėr derbin   Roma fiton, por humb Totin pėr derbin Icon_minitimeSun Oct 31, 2010 3:20 pm

Roma fiton, por humb Totin pėr derbin Toti

Verdhekuqtė mundin Leēen 2-0. Kapiteni ndėshkohet me karton tė kuq pas njė provokimi
Njė lajm i mirė pėr Romėn dhe njė i keq. Nė “Olimpiko” skuadra e Ranierit mund 2 0 Leēen falė golave nė pjesėn e dytė tė Burdisos e Vuēiniēit, por nė derbi nuk do tė jetė Toti. Kapiteni ndėshkohet me karton tė kuq nė minutėn e 77 tė pas njė stėrkėmbėshi qė i dha Olivera (i kuq edhe pėr tė). Dhe ndėrsa del kalon thuajse nė histerizėm pėr tė ndjekur uruguajanin qė po shkonte drejt dhomave tė zhveshjes. Pjesa e parė u mbyll pa gola dhe shumė raste: njė super Rosati shpėton miqtė.
Nė pjesėn e dytė njė tjetėr shtyllė pėr Romėn dhe gola. Tri shtylla, dy tė Romės e njė e Leēes dhe shumė raste pėr gol nga njėra anė dhe tjetra: nuk ka asnjė pushim nė pjesėn e parė tė ndeshjes Roma Leēe. Nė tė vėrtet janė verdhekuqtė ata qė kėmbėngulin mė shumė sidomos me Vuēiniē qė shpėrdoron shumė raste. Por Roma nuk ėshtė e qetė dhe lėshon terren, duke rrezikuar tė kapitullojė. Nė fundin e pjesės sė parė ėshtė Burdiso ai qė shpėton portėn nga njė goditje e Korvias, me Hulio Serxhion jashtė shtyllave.
Pjesa e dytė nis mirė pėr miqtė qė rrezikojnė me Piatin e Di Mikelen, por kėtė herė ėshtė Hulio Serxhio qė shpėton portėn. Nė minutėn e 62 tė pas njė krosimi nga e djathta, Burdiso kėrcen mė shumė nga tė gjithė dhe shėnon me kokė golin e parė dhe Roma merr kontrollin e ndeshjes dhe dyfishon me malaziasin Vuēiniē pas njė asisti tė Totit. Pikėrisht nė minutėn e 77 tė ndodh dhe incidenti: nė vrapim e sipėr Olivera pengon Totin pa top qė rrėzohet nė tokė dhe reagon.
Gjyqtari Xhervazoni i ndėshkon tė dy me karton tė kuq. Kapiteni nuk bėn rrėmujė nė fushė, por nė njė moment tė dytė e kupton qė do tė mungojė nė derbin me Lacion, javės qė vjen dhe e kap inati me Oliverėn qė futet nė dhomat e zhveshjes. Drejtuesit romanė mezi e mbajnė Totin e dėshpėruar. Ndeshja nuk kishte mė pėr tė thėnė. Roma fiton, por nuk mund tė festojė gjithsesi, sepse tė dielėn do t’i mungojė kapiteni.
Trajneri
Ranieri krenohet me Vuēiniēin: I jashtėzakonshėm!
Klaudio Ranieri paraqitet i qetė nė sallėn e konferencės pėr shtyp nė fund tė ndeshjes qė Roma e tij e fitoi 2-0 ndaj Leēes. “Jemi akoma mjaft tė brishtė, por skuadra luajti mirė, krijoi shumė raste pėr gol, - tha trajneri verdhekuq. - Mund tė shėnoheshin shumė gola si nga ne, ashtu edhe nga Leēja. Ishte njė ndeshje shumė korrekte”.
Por mungesa e Totit, qė u ndėshkua me karton tė kuq do tė ndikojė shumė nė derbin e javės qė vjen me Lacion: “Olivera bėri njė faull ndaj kapitenit ndėrsa ishte nė kundėrsulm, pastaj po flisnin, - shton Ranieri. - Besoj se kartoni i verdhė do tė ishte mė i drejtė, i kuqi m’u duk pak i tepruar”. Ranieri nė fund lavdėron tė gjithė skuadrėn, por para sė gjithash Mirko Vuēiniēin: “Luajti njė ndeshje tė madhe. Nėse luan gjithnjė kėshtu, do tė ishte “mbret”.
Mungesa e Totit kundėr Lacios sipas Nikolas Burdisos: “Ai ėshtė simboli ynė, - komenton argjentinasi qė shėnoi dje golin e parė. - Kapiteni ėshtė shumė i rėndėsishėm jo vetėm pėr atė qė jep nė fushė, por pėr atė qė do tė thotė pėr tė gjithė ne. Megjithatė ne luajtėm njė ndeshje tė madhe pas njė periudhe jo tė mirė. Mendoj se duhet t’i bėjmė tifozėt pėr vete me lojė, rezultate, me dėshirėn qė kemi dhe qė duhet tė kemi nė ēdo ndeshje”.