Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

Barēa ndjek Realin, Mesi i pėrgjigjet Ronaldos Empty
MesazhTitulli: Barēa ndjek Realin, Mesi i pėrgjigjet Ronaldos   Barēa ndjek Realin, Mesi i pėrgjigjet Ronaldos Icon_minitimeSun Oct 31, 2010 3:22 pm

Portugezi dhe argjentinasi shėnojnė dy gola, teksa “gjigandėt” e kampionatit spanjoll vazhdojnė duelin
Kristiano Ronaldo po pėrjeton njė nga momentet mė tė mira tė karrierės sė tij. Ai ka shėnuar dy gola nė shtatė minutat e fundit, duke i dhėnė Realit tė Madridit fitoren 3 1 ndaj Herkulesit, nė njė ndeshje ku kryeqytetasve iu desh tė vuanin shumė. David Trezege shėnoi golin e avantazhit pėr vendasit pas vetėm tri minutash lojė. Herkules, qė ka mundur Barcelonėn dhe Seviljen gjatė kėtij kampionati, ndėrtoi njė “digė” para portės dhe i rrezistoi sulmeve tė Realit gjatė gjithė pjesės sė parė. Gonzalo Higuain dhe Ksabi Alonso nuk qėlluan nė shenjė.
Gjithsesi, Reali arriti tė barazojė shtatė minuta nga fillimi i pjesės sė dytė. Portieri Kalatujad nuk mundi tė zotėrojė topin e goditur nga Kristiano Ronaldo dhe Angel Di Maria pėrfitoi, duke shėnuar pėr miqtė. Sulmet e Realit u intensifikuan dhe 15 minuta para fundit, Mourinjo luajti kartėn Karim Benzema. Sulmuesi francez zuri vendin e Pepes, pėr njė Real “super-ofensiv” me pesė sulmues nė fushėn e lojės. Pikėrisht nga kėmbėt e francezit erdhėn dy golat e fitores shėnuar nga Kristiano Ronaldo.
Tetė minuta para fundit, Benzema goditi nė portė dhe topi i pritur nga portieri pėrfundoi te Kristiano Ronaldo, pėr tė cilin ishte si njė lojė fėmijėsh tė shėnonte me portėn e boshatisur golin e dytė pėr Realin. Katėr minuta mė vonė, Ronaldo mbylli ndeshjen me golin e tij tė 12 tė, nė nėntė javėt e para tė kampionatit. Kjo fitore e mban Realin e Mourinjos nė vendin e parė tė klasifikimit me 23 pikė. Nė mesjavė, “merengesit” do tė ndeshen me Milanin nė “San Siro” nė Ligėn e Kampioneve.
Barcelona i ėshtė pėrgjigjur Realit tė Madridit duke arritur fitoren mė bindėse tė kėtij sezoni, 4-0 ndaj Seviljes nė “Kamp Nou”. Vetėm katėr minuta iu deshėn Lionel Mesit pėr tė shėnuar golin e parė pėr skuadrėn e Pep Guardiolės. Nė mesin e pjesės sė parė David Vila dyfishoi avantazhin pėr vendasit, ndėrsa sapo nisi pjesa e dytė Dani Alvesh shėnoi golin e tretė.
Sapo u mbush njė orė lojė, Mesi shėnoi golin e katėrt duke ruajtur mesataren e tij tė frikshme me dy gola pėr ndeshje nė tri ndeshjet e fundit. Argjentinasi kishte shėnuar dy herė edhe nė fitoret ndaj Kopenhagenit dhe Saragozės. Barcelona e Guardiolės ngjitet nė vendin e dytė tė kampionatit, me njė pikė mė pak se Reali i Madridit. Nė ndeshjen e ardhshme pėr Ligėn e Kampioneve, Barēa luan nė fushėn e grekėve tė Panathinaikosit.