Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

Verderi zhgėnjen, Frankfurti ngjitet i treti Empty
MesazhTitulli: Verderi zhgėnjen, Frankfurti ngjitet i treti   Verderi zhgėnjen, Frankfurti ngjitet i treti Icon_minitimeSun Oct 31, 2010 3:29 pm

Verderi zhgėnjen, Frankfurti ngjitet i treti Gjermani

Ajntrahti “fluturon” pas fitores ndaj St.Paulit. Nurembergu fiton nė Bremen. Novakoviē “nderon” Kėlnin
Milivoje Novakoviē ishte protagonisti kryesor i ndeshjeve tė luajtura dje nė Bundesligė. Sulmuesi slloven shėnoi tri herė nė portėn e Hamburgut, duke i dhėnė Kėlnit fitoren 3 2. Verderi dėshton nė Bremen ndaj Nurembergut, ndėrsa Fanis Gekas udhėhoqi Frankfurtin, nė fitoren 3 1 ndaj St.Paulit qė e mbylli ndeshjen me dhjetė futbollistė. Volfsburgu dhe Kaizerslauterni fituan nė fushat e tyre respektivisht ndaj Shtutgartit dhe Mynshegladbahut. Tė premten, Bajerni mundi Fraiburgun 4 2.
Kėlni ka mposhtur 3 2 Hamburgun duke dalė nga zona e ftohtė e renditjes. Heroi i ndeshjes ishte Novakoviē, qė i shėrbyer nė mėnyrėn e duhur nga Lukas Podolski, i shkaktoi dėme mbrojtjes sė Hamburgut. Takimi nisi me katėr gola nė 30 minutat e para. Novakoviē kaloi nė avantazh Kėlnin, por Hamburgu pėrmbysi gjithēka me golat e Mlladen Petriē dhe Son. Pastaj Novikoviē bėri diferencėn edhe dy herė tė tjera pėr vendasit. Zhgėnjen Verder Bremeni, qė ėshtė mposhtur nė fushėn e tij nga Nurembergu, pavarėsisht se shėnoi qė nė fillim tė ndeshjes me anė tė Hugo Almeidas.
Por ajo qė dukej si njė fitore e lehtė u shndėrrua nė disfatė pėr vendasit. Minutat e fundit e pjesės sė parė dhe tė parat e pjesės sė dytė ishin “tė arta” pėr Nurembergun qė pėrmbysi gjithēka me gola tė Gyndogan dhe Ekiēi. Goli i tretė pėr miqtė u shėnua sėrish nga turku Gyndogan dhe ata kalojnė Verderin nė klasifikim. Nurembergu ka 15 pikė, ndėrsa Verderi 14 tė. Goli i Pizarros nė minutėn e fundit vlen vetėm pėr statisikė. Simon Kjaer dhe Edin Dzeko shėnuan nga njė gol nė ēdo pjesė loje, duke i dhėnė Volfsburgut fitoren 2 0 ndaj Shtutgartit.
“Ujqėrit” nuk kishin alternativė tjetėr veē fitores dhe Kjaer largoi makthin nga trajneri Stiv Mek Laren, duke shėnuar pas vetėm gjashtė minutash lojė. Shtutgarti, qė aktualisht ndodhet nė zonėn e rėnies nga kategoria u pėrpoq tė barazonte, por fati nuk ishte me tė dhe pėrfundimisht doli jashtė loje kur Dzeko mbylli llogaritė me golin e dytė. Kaizerslauterni fitoi 3 0 ndaj Borusias sė Mynshegladbahut, nė njė tjetėr ndeshje tė luajtur pėr javėn e dhjetė tė Bundesligės.
Tė tre golat u shėnuan nė 20 minutat e fundit. Pjesa e parė nė “Fritc Valter” ishte e mėrzitshme dhe shumė nervoze. Ndeshja vazhdoi e tillė, derisa Kristian Tifert shėnoi pėr Kaizerlauternin nė fillimin e pjesės sė dytė. Golat e tjerė nga Nemec dhe Lakiē i ngjisin vendasit nė vendin e 14 tė. Krej ndryshe ėshtė situata te Frankfurti, qė pasi ka fituar 3 1 nė fushėn e St.Paulit ėshtė ngjitur nė vendin e tretė tė renditjes, duke regjistuar startin mė tė mirė nė 18 vitet e fundit.
Sulmuesi grek Theofanis Gekas ishte protagonisti i Ajntrahtit, teksa shėnoi dy herė, duke u ngjitur nė kuotėn e nėntė golave nė kėtė kampionat. St.Pauli e mbylli ndeshjen me dhjetė futbollistė. Tė premten, Bajerni fitoi 4 2 ndaj Fraiburgut, ndėrsa sot luhet kryendeshja e javės mes dy vendeve tė para Mainc Dortmund.