Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Ēfarė presim nga artistėt kėtė sezon?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 30
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: Ēfarė presim nga artistėt kėtė sezon?   Sat Jun 19, 2010 11:00 am

Krushqit
nga Tirana, ėshtė suksesi tregtar dhe artistik i dimrit qė sapo kaloi.
Tani kjo shfaqje vjen e rinovuar (me aktorė tė rinj) dhe do tė vizitojė
gjatė verės mė shumė se 40 qytete, pėr t’i dhėnė kėshtu mundėsinė tė
gjithė atyre qė nuk patėn ta shohin kėtė shfaqje nė Athinė. Ēfarė bėjnė
dy prindėr grekė kur vajza e tyre u thotė se i zgjedhuri i zemrės sė
saj ėshtė shqiptar? Janė racistė? Janė tė papastėr? Apo janė thjesht
budallenj?
Pak fjalė nga autori Greqia nė fillim tė shekullit tė 20-tė dhe deri nė
vitet ‘70 ishte vend emigrues. Shenjat e emigracionit janė ende tė
dukshme nė kėtė shoqėri. Zėrat e Stelio Kazanxhidhis dhe Strato
Dhionisiut, qė i kėnduan kėsaj dhimbjeje, janė ende tė gjallė nė veshėt
tanė. Dhe pa kuptuar, Greqia u kthye nė vend pritės pėr tė tjerė
emigrantė. Dhe pyetja shtrohej nėse shoqėria greke ishte e gatshme pėr
tė pritur tė huajt nga ana institucionale, kulturore dhe morale?

nga viti 2000, dėshironim tė shkruanim njė komedi pėr kėtė temė. Shtatė
vjet mė vonė shkruam krushqit. Historia komike nuk ka si qėllim tė
pėrshkruajė realitetin por tė shprehė dhe tė zbulojė ndjenjėn mė tė
thellė tė shoqėrisė ndėr kohėra. Pra, aksi kryesor ėshtė racizmi qė ka
pėrputhur emrin «shqiptar» me fjalėn «i dyshuar».Lėkundje
tėrmeti qė vijnė nga tė njėjtat ēarje gjeologjike. Ēarje nėn tokė qė
shpeshherė lėvizin rrezikshėm nė njė sipėrfaqe ku kufijtė e familjes
greke (tė kėsaj komedie) lėkunden nė mėnyrė katastrofike. Figurat dhe
personazhet e veprės janė tė trilluar, por kanė ngjashmėri me ngjarje
qė kemi dėgjuar dhe kanė qenė tė pashmangshme.

____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
Ēfarė presim nga artistėt kėtė sezon?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: