Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 NASA, prova pėr ekzistencėn e vrimės sė zezė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Darius
vip
vip
avatar

Male
Postime : 119
Age : 38
Vendodhja Vendodhja : Shqiperi
Emploi : http://shpirtilir.com
Loisirs : http://shpirtilir.com
Anėtarėsuar : 03/03/2011

MesazhTitulli: NASA, prova pėr ekzistencėn e vrimės sė zezė    Thu Mar 03, 2011 11:07 pmNjė teleskop i NASA-s ka regjistruar prova tė ekzistencės sė vrimės sė zezė me moshėn mė tė re tė zbuluar ndonjėherė. Ky zbulim ofron njė mundėsi unike pėr tė ndjekur lindjen dhe fazat e para tė ekzistencės sė njė prej objekteve qiellore mė misterioze. Tė dhėnat e mbledhura nga teleskopi i NASA- Chandra ofrojnė vetėm prova jo-tė drejtpėrdrejta.

Megjithatė shkencėtarėt thonė se ka rėndėsi tė nėnvizohet fakti se dihet me ekzaktėsi koha e lindjes sė kėsaj vrime. Astronomi Gus Johnson ishte i pari qė e zbuloi shpėrthimin masiv qė u pagėzua me emrin Supernova 1979C. Qė nga ai moment, studimet qė pasuan zbuluan se supernova ishte njė burim i fuqishėm rrezesh X, qė janė tipike tė vrimave tė zeza.

Kėto vrima kanė pėrmasa gjigande dhe forcė rėndese aq tė madhe, sa qė nuk lejojnė as daljen e dritės. Ato shpesh formohen nė pėrfundim tė ekzistencės sė njė ylli. Kur njė yll ka konsumuar energjinė e tij atomike, bėrthama e tij shpėrbėhet dhe kthehet nė supernova.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://shpirtilir.com
 
NASA, prova pėr ekzistencėn e vrimės sė zezė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: