Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Anku – Ēelesi i jetes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Anku – Ēelesi i jetes   Mon Dec 05, 2011 5:17 pm


Anku ėshtė njė kryq. Simboli i kryqit ėshtė jashtėzakonisht i ndėrlikuar dhe ka kuptime tė shumėllojshme. E gjejmė nė tė gjitha fetė dhe kulturat si pėrfaqėsim tė Njeriut, nė pikėn e takimit tė tokės dhe parajsės. Anku ėshtė kryqi i egjyptianėve tė lashtė. Ėshtė ēelėsi i vdekjes dhe jetės.

Duke filluar qė nga pjesa e sipėrme, Kryqi egjyptian ėshtė i pėrbėrė nga nje lak, njė rreth i pafund qė simbolizon botėn hyjnore, shpirtin e Ra-sė, diellin e Egjiptit. Ky rreth pėrdoret si dorezė pėr zotat qė e mbajnė atė. Kjo dorezė pushon nė tokė, si dielli nė horizont, kur lind ose perėndon. Viza horizontale simbolizon materien, dhe ėshtė asgjė tjetėr sesa iluzioni i vijės horizontale tė krijuar nga ngulitja e syve tė njeriut, fati i tė cilit si qėnie njerėzore nuk ėshtė i kufizuar nė botėn tokėsore. Egjiptjanėt e lashtė e dinin se qėndrimi i tyre nė tokė ishte vetėm I pėrkohshėm dhe ishte vetėm njė pjesė e vogėl e njė evolucioni zinxhir tė gjatė me miliona lidhje.

Laku ėshtė shoqėruar me boshtin vertikal, duke pėrfaqėsuar zbritjen e shpirtit tonė nė materie si dhe rrugėn zbritėse, mbrapa pėr tek origjina. Ėshtė rruga e kundėrt qė njeriu duhet tė ndjekė, duke filluar qė nga pika mė e ulėt. Dhe ēdo herė ai lind njė jetė tė re, pėr tė filluar ose pėr tė mbajtur ngjitjen e nivelit tė tij. Nė kėtė mėnyrė, njeriu ka zgjuar vetėdijen e tij si qėnie njerėzore. Me fjalė tė tjera njeriu zhvillon gjykimin e tij, me inteligjencė dhe vullnet pėr tė ndjekur rrugėn e tij, duke u ndjerė i bashkuar me unin e tij superior, pjesėn e tij mė Shpirtėrore dhe Hyjnore.

Ky ēelės hap gjithashtu derėn qė drejton pėr nė botėn e tė vdekurve dhe perceptimit tė pėrjetėsisė brendėsore. Nė ritualet mortore, Anku, i mbajtur nga laku, pėrfaqėson ēelėsin e dyerve tė varrit dhe i vendosur mes syve, detyrohet tė mbaj sekrete.

Gjithashtu Anku ėshtė parė si lidhje magjike qė lidh ēdo gjė nė nyjen qė mban gjėrat bashkė. Kėshtu qė quhet” Nyja e Isis” dhe ka kuptimin e “lidhjes”, si “yug” pėr Indianėt. Isis ėshtė personazhi i dytė nė trininė egjiptiane tė formuar nga Osiris, Isis dhe Horus. Ajo ėshtė ndėrmjetėsja hyjnore. Perėndesha e dashurisė dhe jetės do ribashkojė trupin e ndarė tė burrit tė saj hyjnor Osiris, simbolin e Misterit. Nė tė njėjtėn mėnyrė, njeriu arrin dije superiore duke zhvilluar vullnetin e tij, nė njė forcė bashkimi me qėnien e brendėshme, tė vėrtetėn, ku vetėdija e pavdekėsisė sė tij prehet.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Anku – Ēelesi i jetes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Filozofia-
Kėrce tek: