Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 I Shpėton Kancerit, Vdes Nga Paracetamoli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: I Shpėton Kancerit, Vdes Nga Paracetamoli    Fri Dec 16, 2011 6:25 pm

Njė nėnė e re i ka shpėtuar kancerit tė gjirit, por ka gjetur vdekjen nga ilaēi qė duhej t’i lehtėsonte dhimbjet pas operacionit, paracetamoli. Desiree Phipils, 20 vjeēe, kishte zbuluar disa gjendra nė gjirin e saj, tė cilat pėr fat tė mirė kishin rezultuar beninje dhe vajza i ishte nėnshtruar operacionit pėr t’i hequr. Doktorėt i kishin dhėnė antibiotikė dhe i kishin rekomanduar pėrdorimin e paracetamolit pėr tė lehtėsuar dhimbjet.
Nėna beqare nga jugu i Uellsit u dėrgua nė spital me urgjencė nėntė ditė pasi kishte dalė prej andej. Ajo kishte probleme serioze me mėlēinė, gjė qė i kishte shkaktuar dėme tė parikuperueshme shėndetit tė saj. Pavarėsisht se mjekėt u pėrpoqėn t’i shpėtonin jetėn nėpėrmjet njė transplanti, trupi i saj e refuzoi organin e ri.

Desiree Phillips

Pavarėsisht se hetimet mbi shkaqet e vdekjes sė 20-vjeēares po vijojnė, familja e saj dėshiron tė ndėrmarrė njė aksion pėr tė parandaluar tragjedi tė tilla.

Babai i vajzės thotė: Nėse njė qetėsues ėshtė kaq i rrezikshėm, duhet tė jepet me recetė. Cigaret kanė njė shirit ku shkruhet “duhani vret”, por paracetamoli nuk duket kaq i rrezikshėm”.

Dr Kenneth Simpson i Repartit tė Transplanteve tė Mėlēisė nė Skoci, i cili ka kryer njė studim mbi efektet e paracetamolit nė mėlēi, shprehet pas testimit tė 663 pacientėve se tek ata qė kishin marrė mbidozė tė paracetamolit ėshtė vėnė re njė pėrkeqėsim i shėndetit, nė mėnyrė paradoksale mė i madh se sa te ata qė pėrpiqen tė vetėvriten duke e pėrdorur sasi tė mėdha paracetamoli.
Burimi: TopInfo

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
I Shpėton Kancerit, Vdes Nga Paracetamoli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: