Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Mariola Kacani: Hollivudi? Njė ėndėrr qė mund ta realizoj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Mariola Kacani: Hollivudi? Njė ėndėrr qė mund ta realizoj   Tue Dec 20, 2011 1:22 pm

Mariola ėshtė njė kėngėtare e afirmuar e muzikės shqiptare.
Shumė aktive nė jetėn e natės, ku preformon “live” me zėrin e saj
melodioz. Kėndon kryesisht kėngėt e jugut, por repertori i saj ėshtė i
pasur edhe me kėngė tė tjera. Kur ėshtė pėrballė publikut duke kėnduar,
pėr tė ekzistojnė vetėm ata, fansat e saj, publiku i saj i dashur. Ėshtė
aktive nė Shqipėri, por edhe nė diasporė. “Unė jam kudo ku ndodhen
shqiptarėt”, thotė Mariola.

Nuk keni dhėnė shumė intervista. Njė zgjedhje e juaja apo
mendoni se u jepet mė tepėr rėndėsi kėngėtarėve qė nuk merren me folkun?

Mendoj se interesi i gazetarėve ėshtė i njėjtė pavarėsisht rrymės
muzikore. Nėse ke diēka pėr tė treguar, ke mundėsitė. Ėshtė zgjedhja ime
tė qėndroj pak larg intervistave, sepse privatėsia pėr mua ėshtė e
shtrenjtė.

Tė bėheshit kėngėtare ka qenė ėndrra juaj qė e vogėl apo njė rastėsi falė zėrit tė bukur?

Sigurisht ka qenė ėndėrr e imja. Kam lindur me kėngėn. Zėri dhe talenti janė arma ime mė e fortė.

Ē’duhet tė bėjė njė kėngėtare qė tė quhet e realizuar?

Qė njė kėngėtarė tė quhet e realizuar duhet tė ketė nė radhė tė parė
talentin, imazhin dhe tė punojė shumė. Pa kėto elemente ėshtė shumė e
vėshtirė.

“Maratona e kėngės popullore” duket si njė shfaqje sė cilės ju nuk i mungoni asnjėherė. E konsideroni si njė lidhje shpirtėrore?

“Maratona” ėshtė njė festival i cili mirėpritet nė ēdo qytet tė
Shqipėrisė, ėshtė i organizuar nga njė staf profesionistėsh. Nė kėtė
festival kėnga bėhet hit dhe ėshtė njė reklame shumė e mirė pėr
artistėt.

Si u prit bashkėpunimi me vėllanė tuaj nė kėtė festival?

U prit shumė mirė. Madje fitova shumė fansa falė vėllait tim (qesh). Mund tė bashkėpunojmė pėrsėri.

Prej sa vitesh merrni pjesė nė klubet e natės? Ē’ndjesi ju jep tė kėnduarit “live” dhe publiku i prekshėm?

Kam shumė kohė qė kėndoj live, ndėrsa si kėngėtare e afirmuar kam 6
vite qė kėndoj. Tė kėnduarit “live” nxjerr nė pah vlerat e njė artisti.
Nė qoftė se ke zėrin, atėherė mund tė ecėsh pėrpara. Nėse nuk kėndon
“live”, nuk arrin tė ecėsh gjatė nė karrierėn muzikore. Kėto kohė ka
shumė kėngėtarė qė kėndojnė “live” dhe pėr kėtė duhen pėrgėzuar edhe
organizatorėt. Nė gjithė botėn pėlqehet kjo mėnyrė tė kėnduari. Edhe
divat e muzikės botėrore koncertet e tyre i organizojnė “live”. Tė
pėrēon shumė emocione, bėn tė mundur qė publiku tė njohė botėn
shpirtėrore tė artistit. Ēdo moment ėshtė i gjallė, gjithēka vjen
natyrshėm madje edhe ndonjė stonim i mundshėm mirėkuptohet nga publiku.
Edhe ata qė nuk janė fansa kur dėgjojnė tė performojė njė artist, ndalen
e dėgjojnė dhe e vlerėsojnė, bėhen adhurues tė tij.

Ėshtė e vėshtirė tė jesh kėngėtare nėpėr klabe?

Jo, pėr mua nuk ėshtė vėshtirė. Mė jep njė ndjesi shumė tė kėndshme.

Ju ka ndodhur ndonjėherė ndonjė mosmarrėveshje me pjesėmarrėsit?

Jo, nuk mė ka ndodhur…

…p.sh. kanė dashur tė dėgjojnė njė kėngė jashtė repertorit tuaj.

I kėndoj tė gjitha kėngėt brenda dhe jashtė repertorit tim. Mbaj mend
qė kam qenė nė veri dhe mė kanė kėrkuar tė kėndoj kėngė tė Fatmira
Breēanit, dhe i kam kėnduar. Pėr mua ėshtė kėnaqėsi tė kėndoj kėngė tė
ndryshme nga zona tė ndryshme tė Shqipėrisė. Sa mė shumė i pasur tė jetė
repertori i njė kėngėtari, aq mė shumė vlera ka. Kam bashkėpunuar me
kėngėtarė tė zonave tė ndryshme.

Tashmė keni zgjedhur aktrimin. Keni luajtur ndonjė rol deri mė tani?

Nuk kam luajtur asnjė rol, sepse kam qenė shumė e angazhuar me
kėngėn. Por kam pasur kėrkesa, psh nga njė staf greko-shqiptar dhe nuk
kam pranuar, sepse nuk mund tė shkėputesha aq gjatė nga kėnga. Parėsore
ka qenė gjithmonė kėnga, shkolla e aktrimit mė ka shėrbyer pėr t’u
formuar si artiste.

Bėni dot ndonjė paralelizėm mes jush dhe kėngėtarėvė tė huaja tė mirėnjohura qė i pėrkushtohen edhe kinemasė?

P.sh. Xhenifer Lopez, edhe nė Shqipėri ka shumė talente tė tilla. E
kam menduar t’i bėj tė dyja, edhe kėngėn edhe aktrimin, por ėshtė e
vėshtirė t’i bėsh nė tė njėjtėn kohė. Megjithatė, po tė kesh talentin,
ia del. Me kėngėn ia kam arritur, pse jo njė ditė mund t’i pėrkushtohem
aktrimit.

Ē’rol luan familja nė vendimet e Mariolės?

Familja ėshtė gjithēka pėr mua. Pėrpara se tė marr njė vendim,
gjithmonė konsultohem me ta dhe mendimet e tyre kanė shumė rėndėsi pėr
mua. I vlerėsoj shumė. Ata mė kanė mbėshtetur gjithmonė dhe unė i
falėnderoj pa fund.

Cili ėshtė njeriu mė i rėndėsishėm pėr ju nė kėto momente?

Vėllai im. Ėshtė shoku mė i mirė pėr mua dhe kam njė marrėdhėnie shumė tė mirė me tė. Me gjithė familjen, por atė e veēoj.

Krijimi i njė familjeje ėshtė nė planet tuaja tė afėrta apo mbetet ende nė prespektivė?

Pėr momentin jo. Nė fillim duhet njė lidhje… ėshtė njė rrugė e gjatė
deri atėherė. Pėr momentin i jam pėrkushtuar karrierės sime, por sapo tė
marr njė vendim tė tillė do ta bėj publik (qesh)

Ē’kėrkon Mariola tek njė mashkull?

Vlerėsoj shumė respektin. Po qe respekti, tė gjitha tė tjerat
rrjedhin normalisht. Sepse mund tė ketė edhe shumė dashuri, por nėse
mungon respekti gjatė rrugės do tė humbė edhe dashuria.

Shpesh herė thuhet se sinqeriteti vlerėsohet shumė nga femrat, por ka raste kur vetė femrat nuk janė tė sinqerta.

Si ėshtė karakteri i Mariolės?

Nė pėrgjithėsi jam shumė e drejtė, gati naive do tė thosha. Pėr mua
kur dikush ėshtė i ēiltėr, i drejtė, i sinqertė ka karakter. Dikush mund
t’i marrė pėr dobėsi, por pėr mua janė shumė tė rėndėsishme kėto
elemente, unė jam e tillė.

Njė fundvit vetėm pėr dy javė. Ku do tė jeni nė ndėrrimin e viteve?

Gjatė kėsaj kohe do tė jem nė Greqi, Itali, Maqedoni dhe Shqipėri. Me 31 do tė jem nė Athinė.

Si ėshtė nata e Vitit tė Ri pėr ju?

Kam vėnė re se mbrėmja e Vitit tė Ri po kthehet nė njė darkė tė
zakonshme. Por pėr mua, besoj edhe pėr tė gjithė artistėt e tjerė, ėshtė
shumė bukur. Ku ka mė mirė se tė festoj aty ku janė shqiptarėt, nė
diasporė. Ata e presin gjatė kėtė festė dhe nė mėnyrė tė veēantė faktin
qė do tė dėgjojnė muzikė “live” nga kėngėtarėt shqiptarė. Kjo ėshtė mė
shumė se e mrekullueshme pėr mua. E ndiej se tė gjithė ata vijnė tė
festojnė me mua dhe ndihem e vlerėsuar.

A beson tek babagjyshi vitit tė Ri?

Do doja shumė qė tė egzistonte.

Nėse pėr njė moment do tė mendoje se ekziston, ēfarė do t’i kėrkoje?

Shėndet pėr familjen time dhe pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.

Cila ėshtė ajo ėndėrr qė tė ka ngelur nė sirtar?

Tė shkoj nė Hollivud. Nuk ėshtė e pamundur, jeta ėshtė e gjatė… mund t’ia arrij, pse jo?!

Cili ka qenė idhulli juaj (nė muzikėn shqiptare)?

Aurela Gaēe. Ėshtė njė kėngėtare qė kėndon rryma tė ndryshme muzikore. Nga kėngėtarė tė tillė mund tė marrėsh diēka pozitive.

Sa herė jeni penduar pėr veprimet tuaja dhe cila ėshtė gjėja pėr tė cilėn do tė donit ta kthenit kohėn pas?

Ka pendesa, por janė kalimtare. Njeriu dėshiron t’i prefeksionojė gjėrat.

E besoni shprehjen: koha i shėron tė gjitha plagėt?

Po

Cila ėshtė motoja juaj?

“Mbaj afėr miqtė dhe armiqtė”, kėtė ua kėshilloj tė gjithėve. Kėshtu do tė kishim vetėm miq.

Cilat janė planet pėr sa i pėrket muzikės?

Momentalisht jam e pėrqendruar tek festat, por mė vonė do tė realizoj njė kėngė tė re tė cilėn dua ta lė surprizė.

Cili ėshtė urimi juaj pėr fansat?

Ju uroj qė 2012 t’iu sjellė shėndet, para dhe ēdo gjė tė mirė tė
mundshme. I falėnderoj qė ekzistojnė dhe qė janė fansat e mi, pa ta as
unė nuk do tė egzistoja. Gjithashtu dua tė falėnderoj edhe
bashkėpunėtorėt e mi, Adrian Hilėn, tekstshkruesit Arben Duka, Melesh
Kabllani, Armand Trebicka.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Mariola Kacani: Hollivudi? Njė ėndėrr qė mund ta realizoj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: