Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Rekodmeni botėror vizitė nė Shqipėri pėr 100-vjetorin e pavarėsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nina
antar i ri
antar i ri
avatar

Female
Postime : 15
Age : 39
Vendodhja Vendodhja : Tirana
Anėtarėsuar : 16/09/2011

MesazhTitulli: Rekodmeni botėror vizitė nė Shqipėri pėr 100-vjetorin e pavarėsisė   Thu May 24, 2012 10:11 amMinistri i Turizmit Kulturės Rinisė dhe Sporteve Z.Aldo Bumēi u takua sot me Z.Pietro Menea, ish-atlet, rekordmen, politikan, avokat, Kampion Olimpik (1980) dhe mbajtės i rekordit botėror nė garėn e 200 metrave nga viti 1979 deri nė vitin 1996, me kohėn 19"72, rekord qė vazhdon tė mbetet ende nė
Europė si dhe rekordmenin aktual i Europės nė kėrcimin sė gjati Z.Robert Emmiyan, si President i Federatės Armene tė Atletikės.

Ministri Bumēi gjatė takimit u shpreh se ndihej i nderuar qė Shqipėrinė e viziton njė nga figurat mė tė shquara tė atletikės nė Europė dhe botė i cili i ka dhėnė aq shumė kėtij sportit tė atletikės.

Z. Mennea pas falenderimeve tė rastit u shpreh se ėshtė hera e parė qė vjen nė Shqipėri dhe njė mikpritje tė tillė nuk e ka gjetur nė asnjė vend tjetėr qė ka vizituar. “Mė vjen shumė keq qė nuk e kam vizituar mė parė Shqipėrinė, kėtė vend kaq afėr Italisė dhe kaq tė bukur”, tha nė pėrfundim tė fjalės sė tij z. Mennea.

Ardhja e Pietro Paolo Menneas dhe Robert Emmiyan nė Shqipėri ėshtė programuar nė kuadrin e 100 vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė. Pėr kėtė qėllim Federata Shqiptare e Atletikės, do tė organizojė nė Stadiumin Kombėtar "Qemal Stafa", ditėn e enjte ora 17.30 trofeun e atletikės me emrin "Pietro Menea". Medalja e parė ju dhurua sot gjatė konferencės pėr shtyp Ministrit tė TKRS-sė, Z. Aldo Bumēi. Nė kėtė aktivitet do tė marrin pjesė rreth 50 atletė nga i gjithė ballkani.

Aktualisht Mennea ushtron profesionin e avokatit. Ai ėshtė gjithashtu autor i rreth 20 librave. Eurodeputet nga 1999-2004 nė Bruksel, ndėrsa nga viti 2006, sė bashku me gruan e tij Manuela Oliveri, drejtojnė "Fondacionin Pietro Menea" qė ka si qėllim kryesor tė ofrojė bamirėsi, ndihmė sociale si dhe tė organizojė e drejtojė fondacione kulturore-sportive, duke i mbėshtetur me projektve konkretet e specifike. Njė tjetėr qėllim i fondacionit qė ai drejton ėshtė ai qė i kushtohet mbrojtjes sė sportit dhe vlerave tė tij, duke promovuar luftėn dhe betejėn kundėr dopingut si njė plagė e rėndė pėr sportin dhe shoqėrinė tonė. Gjithashtu Pietro Mennea ėshtė drejtuesi i Fondacionit “Nėnė Tereza” nė Itali.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rekodmeni botėror vizitė nė Shqipėri pėr 100-vjetorin e pavarėsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Sport-
Kėrce tek: