Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share
 

 nickserver

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
Alibaba_Me_40_Hajdut

Male
Postime : 570
Age : 31
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

nickserver Empty
MesazhTitulli: nickserver   nickserver Icon_minitimeMon Oct 29, 2007 8:37 pm

Komandat e meposhtme tregojne si te rregjistrosh dhe te mirembash
Pseudonimin, keto komanda mund te shikohen edhe Online ne CHAT duke
perdorur komanden /msg nickserv help *command*.
NICK SERV - Servisi i Pseudonimeve te rregjistruar.
/ns register *passwd* *e-mail* Rregjistron Pseudonimin tuaj ne
server. (Shenim: Fillimisht duhet te jeni Zot i Pseudonimit qe kerkoni
te rregjistroni duke perdorur komanden /nick *newnick*. C'do Pseudonim
c'rregjistrohet mbas 21 ditesh nqs nuk perdoret).

/ns group *target* *passwd* Bashkimi ne Grup i disa Pseudonimeve
ben te mundur ndarjen mes tyre te konfigurimeve, mesazheve,
privilegjeve ne dhoma etj.


/ns identify *passwd* Identifikon Pseudonimin tuaj.

/ns access "add/del *mask*" list Modifikon listen tuaj te Akseseve
te cilat do te lejohen nga serveri per te perdorur Pseudonimin tuaj.

citim:


--------------------------------------------------------------------------------


Shembull:/ns acc add demon-eye!*@*lwc.ac.uk* I lejon Akses Pseudonimit demon-eye i futur nga domain lwc.ac.uk


/ns access del demon-eye!*@*lwc.ac.uk* Heq Aksesin e dhene


/ns access list Shikon listen e Akesese te dhene).

--------------------------------------------------------------------------------

/ns set *syntaksa* Vendos preferencat e Pseudonimit qe mund te jene:
/ns set display *new-display* Ndryshon paraqitjen e Pseudonimit
tuaj ne Grup. Paraqitja e re mund te jete nje Pseudonim tjeter ne
Grupin perkates.

/ns set password *new-password* Ndryshon fjalekalimin i cili ben
te mundur identifikimin tuaj ne Server si i Zoti i Pseudonimit
perkates.

/ns set language *number* Ndryshon gjuhen me te cilen Serveri ju
dergon mesazhe. Gjuhet qe njihen nga Serveri njihen me numra si me
poshte:

citim:


--------------------------------------------------------------------------------


Shpjegim


1 = Anglisht


2 = Frengjisht


3 = Gjermanisht


4 = Portugeze


5 = Spanjisht


6 = Turqisht


7 = Katalan

--------------------------------------------------------------------------------

citim:


--------------------------------------------------------------------------------


Shembull:


/ns set language 2 Ndryshon gjuhen ne Frengjisht

--------------------------------------------------------------------------------

/ns set url *address* Vendos nje adrese Interneti e cila shikohet kur dikush kerkon informacion mbi pseudonim tuaj.


/ns set email *address* Vendos nje adrese komunikimi(E-mail) e cila shikohet kur dikush kerkon informacion mbi pseudonimin tuaj.


/ns set icq *number* Vendos nje numer Komunikimi(ICQ) i cili shikohet kur dikush kerkon informacion mbi pseudonimin tuaj.

/ns set greet *mesagge* Vendos nje mesazh pershendetje i cili
shfaqet sa here qe futeni ne dhoma te cilat kane GREET opcionin ne
funksionim.

/ns set kill *on/quick/immed/off* Vendos mbrojtjen e pseudonimit
tuaj. Nese mbrojtja e Pseudonimit tuaj vendoset ON(Aktiv) Serveri i jep
perdoruesit 1 minut kohe per ta identifikur ate, i cili me pas nqs nuk
identifikohet nga perdoruesi Serveri forcon ndryshimin e pseudonimit
tuaj ne Guest. Nese mbrojtja e pseudonimit vendoset QUICK(e shpejte)
atehere koha per identifikim zvogelohet ne 20 sekonda. Nese mbrojtja e
pseudonimit vendoset ne IMMED atehere Serveri do ta ndryshoje
pseudonimin pa dhene asnje paralajmerim per perdoruesin
(Administratoret mund ta kthejne inaktiv kete opcion). Per te lejuar
perdorimin e pseudonimit tuaj nga c'do kush atehere bejeni inaktiv
mbrojtjen e tij OFF(inaktiv).

/ns set secure *on/off* Ndryshon sigurimin e pseudonimit tuaj ne
ON(aktiv) ose OFF(inaktiv). Nese siguroni pseudonimin tuaj atehere
duhet te shkruani fjalekalimin para qe Serveri tju njohe si i Zoti i
pseudonimit perkates. Sidoqofte nese ju jeni ne akses listen e
pseudonimit Serveri nuk do ju beje auto-kill duke u varur nga opcionet
e KILL.

/ns set private *on/off* Te qenit jashte syrit te perdoruesit.
Nese ky opcion vendoset ON[b/](aktiv) atehere pseudonimi juaj do te
fshihet nga lista e pseudonimeve ne Server e cila mund te shikohet me
komanden [b]/ns list (Kjo komande mund te caktivizohet nga
Administratori).

/ns set hide *email/usermask/quit* *on/off* Fsheh informacionet
per pseudonimin tuaj nga komanda /ns info *nick*. Ju mund te fshihni
email adresen, masken, dhe mesazhin e fundit te daljes nga serveri.

/ns set msg *on/off* Ndryshon rrugen me te cilen Serveri komunikon
me ju. Nese vendos kete opcion ON(aktiv) atehere Serveri do perdoret
MSG(mesazhe) per te komunikuar me ju kurse nese opcioni eshte inaktiv
atehere Serveri do te perdore NOTICE(lajme).


/ns drop *nick name* C'rregjistro pseudonimin i cili behet i lire per tu rregjistruar nga nje perdorues tjeter.

/ns recover *nick* *passwd* Ju mundeson te merrni pseudonimin tuaj
nese dikush tjeter po e perdor. Disa here serveri edhe pas perdorimit
te kesaj komande e mban pseudonimin per 1 minute per tu siguruar se
perdoruesi tjeter nuk e perdor serish ate, pas kesaj minute ju mund ta
merrni serish pseudonimin tuaj, ose mund te perdorni komanden
RELEASE(liro).


/ns release *nick* *passwd* Liron pseudonimin tuaj nga mbajtja e Serverit per arsye te ndryshme.

/ns sendpass *nick* Dergon fjalekalimin e pseudonimit ne e-mail
adresen e rregjistruar ne Server per pseudonimin tuaj. Kjo komande
sygjerohet per humbjen e fjalekalimit (Nuk punon kur encryption eshte
aktiv).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
nickserver
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkarkoni Programe :: IRC World-
Kėrce tek: