Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share
 

 komanda per chat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
Alibaba_Me_40_Hajdut

Male
Postime : 570
Age : 31
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

komanda per chat Empty
MesazhTitulli: komanda per chat   komanda per chat Icon_minitimeMon Oct 29, 2007 8:38 pm

Komanda Operserv


GLOBAL – Dergon nje mesazh te gjithe personave ne rrjet.


STATS - Tregon disa statistika te serverit.


OPER LIST – Tregon listen e Services Operator


ADMIN LIST – Tregon listen e Services Admin

Komanda te disponueshme vetem per Services Operator dhe Admin


MODE - Mundeson venien apo heqjet e modeve ne nje dhome.


KICK – Mundeson te kicks nje vizitor nga nje dhome


CLEARMODES – Fshin modet, dhe banet te nje dhome.


CLEARCHAN – Nxjerr te gjithe chatuesit nga nje dhome (masskick)


KILLCLONES – Kill te gjithe chatuesit me te njejtin host te nje nickname.


AKILL – Mundeson administrimin e listes te AKILL


SESSION –Tregon listen e chatuesve te nje host


EXCEPTION – Mundeson administrimin e limitit e lidhjeve te nje host te caktuar.


LOGONNEWS – Mundeson administrimin te mesazheve te logon


OPERNEWS – Mundeson administrimin te mesazheve oper news

Komanda te disponueshme vetem per Services Admin


OPER – Mundeson Administratoreve te serviceve te shtojne apo te heqin nje operator te sherbimeve.


JUPE – Mundesoon te shkeputesh nje server, dhe nuk e lejon te rilidhet.


RAW – Mundeson dergimin stringhe RAW server’it.


SET – Mundeson impostimin te disa opcioneve te Services.


UPDATE – Mundeson shpetimin e database te sherbimeve ne server.


SHUTDOWN – Mundeson killimin e sherbimeve duke shpetuar database.


QUIT – Mundeson killimin e sherbimeve pa shpetuar datebase.


RESTART – Mundeson ristartimin e sherbimeve duke shpetuar database.


SU – Mundeson te futesh ne privilegjet e Super User.

OperServ - GLOBAL


Lejon IRCops'ese te dergojne nje mesazh te gjithe userve te network'ut.


Ky mesazh dergohet me nick Global.


./msg OperServ GLOBAL mesazhi

OperServ - STATS


Lejon IRCops te veshtrojne statistikat e rrjetit.


./msg OperServ STATS


Pa opcione mundeson veshtrimin e nr te vizitoreve dhe te IRCops'eve online.


./msg OperServ STATS AKILL


Me opcionin AKILL tregon dimensionin e AKILL'eve list si skadenca ne kohe.


./msg OperServ STATS ALL


Opcioni ALL eshte i disponueshem vetem per adminitratoret, e mundeson
te shikosh memorien te zene te sherbimeve. Eshte mire mos te perdoret
shpesh pasi bllokon per pak sherbimet.

OperServ - OPER LIST


Mundeson veshtrimin e listes te Services Operator


./msg OperServ OPER LIST

OperServ - ADMIN LIST


Mundeson veshtrimin e listes te Services Admin


./msg OperServ ADMIN LIST

OperServ - KICK

I lejon IRCop'eve te kick'in nje user nga nje dhome. Funksionon si
komanda /KICK. Mesazhi i Kick'ut do te kete brenda dhe emrin e
IRCop'it.


./msg OperServ KICK #dhoma nick arsyeja

OperServ - CLEARMODES


Fshin modet (i,k,l,m,n,p,s,t) si dhe banet e nje dhome.


./msg OperServ CLEARMODES #dhoma

Nese i jipet opcioni ALL ben deopp dhe i heq +v te gjitheve.


./msg OperServ CLEARMODES #dhoma ALL

OperServ - CLEARCHAN


Leviz te gjithe userat nga nje dhome (masskick).


./msg OperServ CLEARCHAN #dhoma

OperServ - KILLCLONES


Kill'on te gjithe userat me te njejtin hostname te nickname te futur.


Nje AKILL perkohesisht, i formatit *@host, mundeson qe Klonet te mos lidhen menjehere.


./msg OperServ KILLCLONES nick

KILL


Me ane te kesaj komande mund te nxirrni momentalisht jashte nga serveri nje user.Kill behet gjithmone me nick.


./operserv kill nick arsyea

AKILL

Me ane te kasaj komande ju mund te nxirrni nga serveri nje ose disa
usera dhe kjo varet bga IP qe ata perdorin.Akill behet gjithemone me IP
ose me Host ose dhe me ident asnjehere me nick.Akill pak a shume eshte
I njashem me akick per nga menyra e vendosjes vetem se nuk maskohet si
akick dhe eshte me kohe ose permanent.


./Akill *@ip ose host Arseya Koha
Tani ju mund te vendosni nje akill me kohe nga 0 deri sa te doni ju
.N.q.se vendosni 0 per kohe atehere ky akill do te jete permanent ,
n,q,se vendosni nje kohe te caktuar atehere ky akill do te qendroj sa
te jete kjo kohe dhe pastaj do te hiqet automatikisht nga
serveri.N.q.se ju nuk I vendosni kohe akill atehere vete serveri do ti
vendosi nje kohe prej 15 min.


Akill pervec hosteve apo IP mund te behen edhe identet.

./Akill *ident@* arsyea koha


Ne kete rast te gjithe ata usera qe kan identin guest do te shkeputen nga serveri .

UNAKILL

Me ane te kesaj komande ju mund te hiqni akill qe keni vendosur
vetem se do keni parasysh qe akill duhet hequr ne menyren qe eshte
vendosur d.m.th me te njeten mask.


./Unakill *@ip ose host ose


./Unakill *ident@*

Kline


Kjo komand eshte e njgashme me akill dhe vendoset ne te njeten menyre si dhe per akill..


./kline *@ip ose host Arsyea kohe

UNKline


Kjo komand sherben per te hequr nje kline qe mund te kesh vendosur .eshte njesoj si unakill.


./unkline *@ip ose host

SHUN

Kjo komand sherben per ti bere nje useri shun d.m.th kur ju
aplikoni kete komand mbi nje user ky qendon ne server vetem se nuk mund
te beje asnje komand nuk mund te hapi ansje kanal nuk mund te flasi ne
pv nuk mund te beje identify etj etj , e vetmja gje qe ky mund te beje
eshte /ping $me .Shun si edhe komanda kill behet vetem me nick te
perdoruesit.


./shun nick arsyea

UNSHUN


Kjo komand heq nje shun qe mund te keni vendosur ju ..


./unshun nick

STATS


Komanda stats perdoret pasi ju keni mar OPER-in tuaj dhe keto komanda konsistojne ne parjen e funksionshmerise se serverit.


./stats k - Me ane te kesaj komande secili nga IRCOP mund te shikoj gjendjen e akilleve , kline , zline qe mund te kete serveri.

./stats q - Me ane te kesaj komande secili nga IRCOP mund te shikoj gjendjen e Qline d.m.th nick te rezervuar.

./stats u - Me ane te kesaj komande secili nga IRCOP mund te shikoj sesa kohe ka serveri UP .

./stats o - Me ane te kesaj komande seicli nga IRCOP mund te shikoj liten e ircop te serverit.

./stats c - Me ane te kesaj komande secili nga IRCOP mund te shikoj se kush server eshte I linkuar dhe ne cfare porte eshte.

KESHILLE


Pas marjes nga ju te IRCOP do tu keshilloja qe te benit kete komand :


./umode +ctkX

umode +c : Kjo te jep mundesine te shofesh te gjithe hyrjet dhe daljet e userave ne sever.


Umode +t : Kjo te jep nje report kur dikush nga userat ben komandat /links ose /list apo /admin etj.


Umode +X : kjo te jep mundesine te shofesh full IP ose Host kur ju beni /ns info nick apo shifni banlisten e kanaleve.


Umode +k : Kjo te jep mundesine te shofesh te gjithe killet akillet kline apo zline qe behen ne server.

MARK


Per te bere nick/kanal Mank perdoret komanda:


./ns mark emri On arsye - [Per Nick]


./cs mark #kanali on koment - [Per Kanale]

LOCKPASS


Ta besh nick/kanal qe asnje csop mos mund ta perdor Setpass por vetem SRA


./ns lockpass nick on - [Per Nick]


./cs lockpass #kanali on - [Per Kanale]

KEEP


komanda per ta bere nick/kanal qe asnjhere mos behet drop edhe nese sfutet 2 muj ne server


./ns keep nick on - [Per Nick]


./cs keep #kanali on - [Per Kanale]

OperServ - LOGONNEWS

Editon dhe tregon listen e mesazheve te logon. Kur nje user lidhet,
keto mesazhe do ti dergohen. Megjithate jo me shume se 3 mesazhe do i
dergohet, kjo per te evituar flood'imin userit. Nese jane me shume se 3
mesazhe logon do ti dergohen vetem 3 me te fresket (te rinj).


./msg OperServ LOGONNEWS ADD teksti


(Shton nje mesazh LogOn)

./msg OperServ LOGONNEWS DEL [num | ALL]


(Fshin nje mesazh LogOn (me ALL te gjithe))

./msg OperServ LOGONNEWS LIST


(Mundeson shikimin e mesazheve LogOn)

LOGONNEWS LIST mund te perdoret nga te gjithe operatoret per te
shikuar listen e mesazheve. ADD dhe DEL mund te perdoren vetem nga
administratoret e Sherbimeve.

OperServ - OPERNEWS


Editon dhe tregon listen e oper news. Kur nje user ben komanden e Oper (/OPER), keto mesazhe do ti dergohen.


./msg OperServ OPERNEWS ADD teksti


(Shton nje mesazh OperNews)

./msg OperServ OPERNEWS DEL [num | ALL]


(Fshin nje mesazh te OperNews (me ALL te gjithe))

./msg OperServ LOGONNEWS LIST


(Mundeson shikimin e mesazheve LogOn)

LOGONNEWS LIST mund te perdoret nga te gjithe operatoret per te
shikuar listen e mesazheve. ADD dhe DEL mund te perdoren vetem nga
administratoret e Sherbimeve.

OperServ - OPERNEWS


Editon dhe tregon listen e oper news. Kur nje user ben komanden e Oper (/OPER), keto mesazhe do ti dergohen.


./msg OperServ OPERNEWS ADD teksti


(Shton nje mesazh OperNews)

./msg OperServ OPERNEWS DEL [num | ALL]


(Fshin nje mesazh te OperNews (me ALL te gjithe))

./msg OperServ OPERNEWS LIST


(Mundeson shikimin e mesazheve te OperNews)

OPERNEWS LIST mund te perdoret nga te gjithe operatoret per te
shikuar listen e mesazheve. ADD e DEL mund te perdoren vetem nga
administratoret e Sherbimeve.

OperServ - OPER


Mundeson Administratoreve te Sherbimeve te shtoje apo te heqi nje Operator Sherbimesh.


./msg OperServ OPER ADD nick


(Shton nje Operator te Sherbimeve)

./msg OperServ OPER DEL nick


(Fshin nje Operator te Sherbimeve)

./msg OperServ OPER LIST


(Tregon listen e Operatoreve te Sherbimeve)


OPER LIST mund te perdoret nga te gjithe IRCop'et. ADD e DEL mund te perdoren vetem nga Administratoret e Sherbimeve.

./msg OperServ SET SUPASS Password


Imposton password'in per komanden SU.


Ky opcion mund te perdoret vetem nga Super te Sherbimeve.

OperServ - UPDATE


Mundeson qe sherbimet te shkruajne menjehere database'n e tyre ne server.


./msg OperServ UPDATE

OperServ - SHUTDOWN


Mundeson qe sherbimet te shuhen duke shpetuar database.


./msg OperServ SHUTDOWN

OperServ - QUIT

Mundeson qe sherbimet te shuhen ne menyre te menjehershme. Database
nuk shpetohet. Kjo komande duhet te perdoret vetem ne rastin se
ekzistojne probleme te shkruash te dhenat ne diskun fiksuar.


Per nje shutdown normal perdoret SHUTDOWN .


./msg OperServ QUIT

OperServ - RESTART


Mundeson qe sherbimet te shuhen duke shpetuar datebase dhe te rindizen menjehere.


./msg OperServ RESTART

OperServ - ADMIN


I lejon Super User te Sherbimeve te shtojne apo te heqin nje administrator te sherbimeve.


./msg OperServ ADMIN ADD nick


(Shton nje Administrator te Sherbimeve)

./msg OperServ ADMIN DEL nick


(Fshin nje Administrator te Sherbimeve)

./msg OperServ ADMIN LIST


(Mundeson shikimin e listes te Administratoreve te Sherbimeve)


ADMIN LIST mund te perdoret nga te gjithe IRCop. ADD e DEL mund te perdoren vetem nga Super User.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
komanda per chat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkarkoni Programe :: IRC World-
Kėrce tek: