Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Tropoja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Tropoja   Wed Jan 06, 2010 1:07 amTropoja apo shpesh pėrmendet si Tropoja e vjetėr
ėshtė vendbanim nė Shqipėrinė veriore dhe sot ėshtė zona me e lidhur me
Kosovėn.


Tropoja
apo shpesh pėrmendet si Tropoja e vjetėr ėshtė vendbanim nė Shqipėrinė
veriore dhe sot ėshtė zona me e lidhur me Kosovėn.


Histori
Tropoja njihet
historikisht si pjesė e Malėsisė sė Gjakovės. Gjatė Perandorisė Osmane
ishte pjesė e Vilajetit tė Kosovės. Kufiri i vitit 1912 qė shkėputi
pjesėn mė tė madhe tė Kosovės nga Shqipėria la Tropojėn nė izolim dhe
vėshtirėsoi jetėn e banorėve. Kufiri la tė izoluar edhe ekonominė e
Tropojės.


Nga ēlirimi i Shqipėrisė e deri nė Luftėn e dytė
botėrore Tropoja sė bashku me tė gjitha venbanimet e tjera tė Tropojės,
Hasit dhe Kukėsit qė kishin mbetur kėndej kufirit ishte pjesė e
Prefekturės sė Kosovės, qė ishte njė nga 10 zonat administrative tė
Shqipėrisė sė lirė.


Sot Tropoja ėshtė pjesė e Rrethit tė Tropojės, tė
cilit edhe i ka dhėnė emrin. Me ēlirimin e Kosovės nė vitin 1999 fillon
njė fazė e re pėr jetėn e banorėve tė cilėt tani mund tė shfrytėzojnė
shkollat apo spitalet nė Kosovė.


Ekonomia
Tropoja ndodhet rreth
260 km larg Tiranės, kryeqytetit tė Shqipėrisė, dhe 120 km larg
Prishtinės, kryeqytetit tė Kosovės. Pozita gjeografike ka imponuar njė
lloj izolimi ekonomik nga pjesa tjetėr e Shqipėrisė. Komunikacioni
rrugor me Kosovėn mundėson tregti tė shpejtė. Tropoja ka sipėrfaqe
mjaftė tė madhe tė tokave tė punushme, nė tė cilat kultivohen drithrat,
mollėt, gėshtenjat, kumbullat e degjuara tropojane, ndersa ne blegtori
mbizotėrojne tė imtat, sidomos dhitė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Tropoja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: