Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Kavaja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Kavaja   Wed Jan 06, 2010 1:11 amKavaja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme dhe ndodhet 20 km nė Jug tė Durrėsit. Qyteti ka rreth 30.000 banorė.Kavaja ėshtė qytet nė Shqipėrinė e mesme dhe ndodhet 20 km nė Jug tė Durrėsit. Qyteti ka rreth 30.000 banorė.

Histori

Pėr herė tė parė
emri i Kavajės u pėrmend gjatė shekullit tė XV. Asaj kohe Kavaja
shkruheshte Kavalje. Kavaja shtrihet dhe nė rrugėn e njohur tregtar
romake Via Egnatia e qė vazhdon mė pas nė Durrės dhe Elbasan. Gjatė
shekullit tė XVII dhe XVIII Kavaja pėrjeton njė lėvizje tė madhe
administrative dhe bėhet qendėr tregtare. Mė pas, qyteti pati dy fish
mė shumė shtėpi pėr dallim me Durrėsin. Njė udhėtar i asaj koheje
raportoi se vendi nė vitin 1670 kishte 400 shtėpi, 200 shitore, pazarin
si dhe xhamitė, tė cilat u ndėrtuan nė vitet 1561, 1589, 1625 dhe 1652.
Qė tė katėrtat u shkatėrruan nė shekullin e XX, si pasojė, disa nga
luftėrat e disa nga ndryshimet infrastukturore. Ka mbetur vetėm Kulla e
Orės.


Kavaja ishte e njohur pėr pėrpunimin e tenxhereve dhe qylymat/tepikėt.

Gjatė regjimit komunist, Kavaj u shndėrua nė qytet
industrial si dhe qendėr e bujqėsis pėr rajonin e vet. Kavajasit ishin
tė parėt qė morėn guximin nė vitin 1990 ta mposhtin Regjimin Komunist.
Nė Mars qytetarėt e Kavajės demonstruan pėr Liri dhe Demokraci. Gajtė
konfliktit me policin e asaj kohe, humbi jetėn njė i ri.


Familja e aktrorit botėror Aleksandėr Moisiu, nė
fillim tė shekullit XX njihet si aktori mė i mirė nė skenėn Gjermane
dhe Austriake, pra kishin prejardhjen mu nga Kavaja. Shqiptari i lindur
nė Triesht, disa herė ka vizituar qytetin e vet, mbase dhe njė pjesė tė
fėmijėris sė vet e kaloi nė Durrės. Gjatė regjimit komunist, shtėpija e
Aleksandėr Moisiut ishte ēerdhe e fėmijėve.


Kavaja ndodhet rreth 50 km larg Tiranės, kryeqytetit
tė Shqipėrisė.Perveē rrugės automobilistike aty mund tė shkohet edhe me
tren.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Kavaja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: