Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 U zbulua origjina e smundjes AIDSit (Sida)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: U zbulua origjina e smundjes AIDSit (Sida)   Sat Feb 13, 2010 12:29 am

Pere here te pare nje grupe shkenctaresh nga nje afrika e jugut ia
arriti te zbuloje origjinen e kesaj semundje ngjitese qe e kaploi boten.

Rezultatet
tregojn se kjo smundje ka ardhur permes kontaktit te njerzvz me
perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende
popullsia.
Ka mundesi qe virusi eshte bartur tek njeriu qysh me mija
vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me
gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me
von ne kohen moderne afrikanet te cilet jan bartur si skllaver sidomos
ne kontinentin e ri kan bartur kete virus me vete dhe ne kontakt me te
bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me kete zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn nje vaksinim kunder kesaj smundje vdekjepruese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: U zbulua origjina e smundjes AIDSit (Sida)   Sat Feb 13, 2010 12:29 am

Njė version i dokumentuar, mbi AIDS eshte se ky virus eshte pergatitur
ne laborator, pa dashje. Kjo qe njė pasoje e vaksinave shumė te dendura
pas luftės se dytė botėrore. Vaksianat janė multikultura qe edhe pse
gjendet zgjedhja pėr njė semundje, brenda multikultures ndodhen edhe
shumė viruse te tjera qe u kalohen popullsise. Kjo ēoi si pasoje, uljen
e semundjeve infektive, por dobesimin e sistemit qendror te trurit.
Vaksinat japin jashtezakonisht shume efekte anesore, dhe me e keqja
eshte se e japin jo ne brezin e pare, por ne te dytin e ne te tretin.
Duhet te mendohemi mire pasi nga ne varet jeta e femijeve e niperve
tane.
Aids ėshtė pra njė gabim mjeksore "apo me dashje" qe mediat
e fshehin per arsye interesash ekonomike, e po tė beni nje kerkim ne
internet mbi Aids, do shikoni qe ēdo gjė ėshtė standarte, po e njėjta
histori...nje "copy-paste"
Po tė hetoni Aids nuk ėshtė ajo qe na
prezantohet... do shikoni se shumica e te semureve vdesin jo pėr
pasojat e semundjes, por nga efektet e ilaceve (qe janė ekskluzivitet i
firmave farmaceutike multinacionale).
Pastaj egziston edhe versioni i uranit te varferuar, siē e dimė ėshtė njė ules i tmerrshem i imunitetit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
U zbulua origjina e smundjes AIDSit (Sida)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: