Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Shqisa e shtatė e qenve!!! ndjesia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Shqisa e shtatė e qenve!!! ndjesia   Sat Feb 13, 2010 12:46 am

Papritur qeni nis tė sillet i shqetėsuar pėrqark nėpėr shtėpi, leh dhe
sheh shpesh nga dera. Askush nuk e din se ē“e gjeti atė. Mė vonė merret
vesh se i zoti nė atė pikė tė kohės kishte pasur njė aksident nė njė
vend tjetėr. A kishte arritur qeni tė ndjejė fatkeqėsinė ? A kanė qentė
aftėsi telepatike ?

Shkencėtari britanik Rupert Sheldrake ėshtė pėrpjekur ta vėrtetojė kėtė gjė nėpėrmjet studimit tė sjelljeve tė qenve.

Kėshtu
p.sh. katėr qen tė llojit Beagles duket sikur e kuptojnė qė nė fillim
qė i zoti do t'i ēojė pėr tė shėtitur nga bregu i detit dhe kjo bėn qė
ata tė ndjehen tė lumtur kohėn pėrpara se tė nisen. Krejt e kundėrta
ndodh kur ata do tė shkojnė pėr tek mjeku i kafshėve. I zoti i tyre
thotė se kur ka ndėrmend t'i dėrgojė tek mjeku i qenve, duhet t'i lusė
pėr njė kohė tė gjatė qė ta ndjekin nga pas. Duket sikur qentė reagojnė
me njė ndjeshmėri tė madhe mbi atė qė njeriu mendon vetė.

Rupert
Sheldrake thotė se gjatė kėtyre viteve tė fundit ka mbledhur me mijra
tregime tė ngjashme me kėtė mė sipėr nga tė zotėt e qenve tė cilat
tregojnė se ka njė lidhje tė padukshme midis njeriut dhe kafshėve.

Kujdestari
i njė pensioni qensh (vendi ku tė zotėt lėnė qentė e tyre kur do tė
udhėtojnė larg) tregon se si shumė qen nuk rrinė mė urtė pak kohė
pėrpara se tė vijė i zoti i tyre pėr t'i marrė. Njė ditė njė qen ishte
bėrė tepėr agresiv pa patur ndonjė shkak. Tė zotėt sapo ishin nisur pėr
udhė. Mirėpo ishin kthyer tė nesėrmen pėrsėri pasi njėri prej tyre
ishte sėmurė.

Qentė e Mbretėreshės nisin tė lehin nė ēastin qė
ajo ka ardhur nė derėn e Sandrighamit tė Norfolk-ut e cila ndodhet
ndonjė kilometėr larg tyre.

Sipas Sheldrake kafshėt dhe
njerėzit i lidh njė lloj kujtese kolektive. Njė mendim i pėrbashkėt
jashtė hapėsirės dhe kohės qė vendos mbi sjelljet e tyre mbi tė
ashtuquajturat fusha morfologjike. Fushat morfologjike mbajnė tė
lidhura grupet shoqėrore. Kėshtu duhet tė ketė njė fushė tė tillė qė
mban tė lidhur qenin me tė zotin e tij. Edhe kur i zoti del nga
shtėpia, kjo fushė lidhjeje nuk prishet. Qeni mbetėn i lidhur me tė
zotin e tij. Si nėpėrmjet njė litari tė padukshėm elastik. Kjo ėshtė
Telepatia.

Qentė marrin mė tepėr nga mjedisi se sa ne. Ata
dėgjojnė dhe nuhasin shumė mė mirė se ne. Dhe reagojnė ndaj ndryshimit
mė tė vogėl nė mimikė, tė folur apo lėvizje, domethėniet e tė cilave ne
vetė nuk i dimė.

Rupert Sheldrake thotė se duhen marrė
seriozisht fjalėt e tė zotėve tė qenve tė cilėt i kanė vėzhguar kafshėt
e tyre pėr vite tė tėra dhe me tė cilėt jetojnė bashkė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Shqisa e shtatė e qenve!!! ndjesia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: