Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 ASTEROIDI BOMBĖ

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: ASTEROIDI BOMBĖ   Sat Feb 13, 2010 12:49 am

ASTEROIDI BOMBĖ

Kjo nuk ėshtė fiksion shkencor por njė vėrejtėje shum serioze e shkencėtarėve gjithandej botės.
Shkencėtarėt
tėrheqin vėrejtėjen pėr mundesinė e shkatėrrimit tė planetit tokė nga
njė asteroid i madhė qv sipas parashikimėve duhet ti bjerė tokės nė
vitin 2019.
Asteroidi tashmė i quajtur “2002 NT 7” ėshtė i madhė
afėr 2.5 km me njė masė prej 12 megatonėve dhe shkon me njė shpejtėsi
prej 160.000 kilometra nė orė.
Nė rast tė njė goditjeje ai shpėrthen
me njė forcė prej 1.2 milion megatonėve. Shkencėtarėt mendojnė se
Asteroidi do tė godasė token diten e premte me 1 shkurt tė vitit 2019
dhe sipas tė gjitha gjasave kjo do tė ndodhė pasdite.
Shkencėtaret tėrheqin vėrejtjen se Asteroidi po i ofrohet qdo ditė e mė shumė tokės.
Dr.
Benny Paiser nga Universiteti i Liverpulit ( Angli ) potencon: “ Ky
Asteroid ėshtė gjėja mė e rrezikshme tė cilen e kemi pare deri mė tash
dhe e cila rrezikon seriozisht planetin tone ”.
A po i katanoses
tokės njė katastrofė sikur para 64 milionė vitesh kur njė asteroid
shkatėrroi qdo gjė tė gjallė mbi tokė. Llogaritet qė Asteridi-rrebel do
tė shpėrthejė atmosferen e tokės me njė shpejtėsi prej 28 kilometra nė
sekondė. Kjo do tė thotė qė Asteroidi do tė godasė token me njė
shpejtėsi prej 100.000 mijė kilometra nė orė. Vetėm pėr disa sekonda
sipas shkencėtarėve do tė shkatėrrohen tė gjitha kontinenten dhe toka
nuk do tė jetė mė e banueshme. Shkencėtarėt megjithatė kanė dhėnė
propozime pėr tė filluar pėrgaditjet qė Asteroidi tė shkatėrrohet me
njė NASA-Raketė qė nė kosmos.
Shpresojmė qė keshtu do tė ndodhė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
ASTEROIDI BOMBĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: