Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

  NĖ ANKAND KONTRATA E THEMELIMIT TĖ APPLE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: NĖ ANKAND KONTRATA E THEMELIMIT TĖ APPLE   Mon Dec 12, 2011 8:33 pm

Kontratat e themelimit tė Apple nė vitin 1976, si dhe dokumenti i 11 ditėve mė vonė qė largon njė prej partnerėve nė biznes pritet qė tė shiten pėr tė paktėn 150 mijė dollarė nė ankandin qė do tė zhvillojė Sotheby's. Ankandi ėshtė i pėrqendruar nė dorėshkrime dhe nė libra tė rėndėsishme historike.

Aty pėrfshihet letra e parė qė njė president amerikan i dėrgon kongresit, njė set skicash nga themeluesi i Playboy, Hugh Hefner si dhe njė telegram i vitit 1912 qė jep lajmin e mbytjes sė Titanikut. Por dokumenti i themelimit tė Apple pritet tė tėrheqė vėmendjen e koleksionuesve, pasi bėhet pak kohė pas vdekjes sė Steve Jobs.

Kontrata, qė themelon kompaninė Apple Computer, shprehet se Steve Jobs dhe Steve Wozniak secili do tė marrė 45% tė aksioneve tė Apple's, ndėrsa Ronald Wayne qė pėrgatiti kontratėn do tė marrė 10%. Por nė 11 ditė Wayne vendos tė heqė dorė nga kompania dhe u pagua me 800 dollarė nė dorė dhe 1 mijė e 550 dollarė pak kohė mė vonė. Sot nėse nuk do tė kishte hequr dorė 10% i pronėsisė sė tij do tė pėrkthehej nė 2 miliardė dollarė. Ky dokument u shit prej tij tek njė koleksionist privat nė vitin 1994.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
NĖ ANKAND KONTRATA E THEMELIMIT TĖ APPLE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: