Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Seksi gjithmonė do tė jetė tėrheqje edhe midis miqėsisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 30
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: Seksi gjithmonė do tė jetė tėrheqje edhe midis miqėsisė   Mon May 07, 2012 7:25 pm

Hulumtuesit nga University i Wisconsin-Eau Claire, Kanada ka gjetur se nėse do tė kishte ndjenjė tėrheqje, vetėm nga njė anėtar i miqėsisė, mė e shprehur ajo ishte te burrat.


Ėshtė krejtėsisht normale qė tė ketė miqėsi me tė seksit tė kundėrt dhe shumica e njerėzve do tė betohen se ata janė platonike.
Por sipas njė studimi tė ri, ka gati gjithmonė tėrheqje midis miqve, meshkuj dhe femra dhe kosto mė tė zakonshme ėshtė pakėnaqėsia me partneret aktuale romantike.

Hulumtuesit nga University i Wisconsin-Eau Claire, Kanada ka gjetur se nėse do tė kishte ndjenjė tėrheqje, vetėm nga njė anėtar i miqėsisė, mė e shprehur ajo ishte te burrat.

Profesor i psikologjisė dhe autori kryesor i studimit, April Bleske-Rechek beson se pėr shkak se ndėr-marrėdhėniet seksuale platonike janė njė koncept relativisht i ri nė historinė e evolucionit tė njeriut, njerėzit janė kontrolluar ende nga instinktet e tyre.

Nė studimin e bėrė u vu re se meshkujt ishin ata qė tėrhiqeshin dhe e shfaqnin menjėherė, ndėrsa femrat ishin mė tė kontrolluara dhe mė tė pėrmbajtuara.

Gratė nė anėn tjetėr kishin mė pak tė ngjarė tė dashuronin miqtė e tyre.

Pra, argumenti ėshtė se burrat kanė evoluar tė jenė shumė mė seksualisht oportuniste.

Studimi pa se si miqtė vlerėsonin marrėdhėniet platonike tė tyre edhe nėse ata dyshonin se ka pasur pėrfshirje nė tėrheqje nė njė shkallė tė caktuar.

Tėrheqje nė ēfarėdo formė apo pėrmasė tė ishte, e quajtur si njė ndėrhyrje, erdhi midis mardhėnieve tė miqve mė tė njohur 5 herė mė shumė se nė njė mardhėnie qė nuk njiheshin mė parė.

Pra pėrfundimi i studimit ishte se "tėrheqja seksuale doli aq shpesh si njė kosto - dhe kėto ishin nominimet spontane. Por njerėzit duken tė gatshėm pėr tė marrė tė keqen me tė mirė, sepse ata gjejnė plotėsimin nė kėto miqėsi. "

____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
Seksi gjithmonė do tė jetė tėrheqje edhe midis miqėsisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: