Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Shumė shpejt vjen Mikroskopi pėr Celular

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 30
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: Shumė shpejt vjen Mikroskopi pėr Celular   Tue Dec 22, 2009 6:59 am

Celulari i Adaptuar si Mikroskop


Mikroskopėt janė aparate tė domosdoshme pėr
tė identifikuar qelizat e gjakut dhe tė tjerat nė
sėmundje si anemia, tuberkulozi dhe malaria. Por janė tė
mėdhenj dhe shumė tė shtrenjtė.
Tani njė inxhinier, duke pėrdorur softuer qė ka
zhvilluar vetė dhe aparatura qė kushtojnė deri 10$ ka
adaptuar njė celular pėr tė zėvendėsuar
mikroskopin.
“Kemi konvertuar celularin nė njė aparat qė
diagnostikon sėmundjet,” thotė Aydogan Ozcan, asistent
profesor i Institutit NanoSystems nė Universitetin e
Kalifornisė, Los Anxhelos, i cili ka krijuar aparatet. Ka formuar
njė kompani, Microskia, pėr ta tregtuar shpikjen.

____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
Shumė shpejt vjen Mikroskopi pėr Celular
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: