Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Ndertohet aparati me 6milion foto ne sekonde!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Ndertohet aparati me 6milion foto ne sekonde!   Sat Feb 13, 2010 12:39 am

Ne Universitetin e Kalifornise eshte ndertuar aparati fotografik me i shpejte ne bote fale teknologjise “Steam”.

Kete
arritje e ka konkretizuar profesori Bahram Jalali, sipas te cilit,
aparati mund te fiksoje rreth 6 milione imazhe ne sekonde, ose me
sakte, mund te beje nje fotografi ne cdo gjysme miliarde sekonde. Por
ky zbulim nuk vendos nje limit, pasi shume shpejt mund te prodhohet nje
tjeter aparat qe ben 10 milione foto ne sekonde.

Teknologjia
Steam nuk lejon qe shpejtesia me te cilen kryhen fotot, te humbase
ndricimin, cka do te thote se edhe cilesia eshte e nje niveli te larte.
Mrekullia e vertete e ketij aparati eshte se ai perdor nje detektor.
Nderkohe, kjo shpikje mund te sherbeje shume ne shkencen e se ardhmes,
pasi mjafton te imagjinojme sa i cmueshem mund te jete aparati ne
fotografimin e mekanizmave te prodhimit qelizor per te vezhguar
procesin e riprodhimit te qelizave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Ndertohet aparati me 6milion foto ne sekonde!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: