Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Celulari i parė u zbulua nė vitin 1922

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Celulari i parė u zbulua nė vitin 1922   Sun Aug 01, 2010 9:51 pmCelulari duket se ka mė shumė vite sesa thuhet. Krijimi i tij duhet
tė datojė qė prej vitit 1922: kėtė e tregon njė filmim i vjetėr i
gjetur nė arkivat e shtėpisė kinematografike britanike “Pathe”, qė prej
fillimit tė viteve ‘900 prodhon video-lajme. Nė filmin e shkurtėr pa zė
dhe mbi tė cilin tashmė kompania po kėrkon tė zbulojė ndonjė detaj mė
shumė, protagonistja Eve, bashkė me miken e saj, “Zbulon botėn pa fije”.
Duke ecur nėpėr rrugėt e njė qyteti amerikan, gruaja i afrohet njė
kabine dhe lidh njė aparat tė madh telefonik me formė kutie pėrmes njė
fijeje. Nga kabina, pastaj niset njė tjetėr fije qė ėshtė e lidhur me
njė cadėr. Gruaja hap cadrėn qė funksionon si antenė dhe si me magji
arrin tė telefonojė njė central, tė cilit i kėrkon tė dėgjojė njė
kėngė. Ja pra qė kėtu nis krijimi jo vetėm i celularit, por edhe i
konceptit tė muzikės qė mund ta kesh me vete nė ēdo moment.
Centralistja afron telefonin me njė gramafon dhe i jep mundėsinė Eves
tė dėgjojė kėngėn e kėrkuar.
“Eshtė befasuese – ka deklaruar zėdhėnėsi i “Pathe”, Mark Harris –
se rreth 90 vjet mė parė, teknologjia e telefonisė celulare dhe muzika
e lėvizshme, jo vetėm u menduan, por edhe u eksperimentuan”.
Konsiderohet se eksperimentet me atė tip teknologjie primitive pa fije
janė bėrė mes viteve 1910 -’20.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Celulari i parė u zbulua nė vitin 1922
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: