Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Femija zgjat me shume jeten e gruas

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nina
antar i ri
antar i ri
avatar

Female
Postime : 15
Age : 39
Vendodhja Vendodhja : Tirana
Anėtarėsuar : 16/09/2011

MesazhTitulli: Femija zgjat me shume jeten e gruas   Thu May 24, 2012 10:28 amNe nje studim ku eshte analizuar ndikimi i lindjes se nje femije ne jetegjatesine e femres eshte zbuluar se grate te cilat lindin femije jetojne me gjate ne krahasim me ato qe nuk lindin. Me rritjen e numrit te femijeve kjo periudhe zgjatet edhe me shume.

Sipas nje studimi te zhvilluar ne Australi femrat qe kane 6 ose me shume femije rrezikohen 40 % me pak nga vdekja se ato qe nuk kane femije.

“Ne nuk i nxisim femrat te lindin me shume se 6 femije por shihet qarte qe edhe nje femer e cila ka nje femije jeton me gjate se ajo e cila nuk ka”, shprehet Leon Simons , profesor ne Universitetin Galley.

Ne studimin e diskutuar gjate ne shtypin amerikan jane analizuar 1 500 femra mbi moshen 60-vjeēare dhe 1 200 meshkuj, duke filluar qe nga viti 1988. Ne fund te studimit eshte pare se femrat te cilat kane 2 femije rrezikohen 17 % me pak nga vdekja, ato qe kane 3 femije rrezikohen 20 % me pak se ato qe nuk kane femije.

Me rritjen e numrit te femijeve minimizohet dhe rreziku i vdekjes se nenave. Duke pohuar se akoma nuk dihet shkaku i kesaj situate Simons thekson se te njejtat rezultate jane pare edhe ne vendet e tjera te botes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Femija zgjat me shume jeten e gruas
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: