Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Filozofia Kineze: Tao Te King 1(pjesa 1)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Filozofia Kineze: Tao Te King 1(pjesa 1)   Mon Dec 05, 2011 4:55 pm


Njė

Tao qe mund te thuhet nuk ėshtė Tao i pėrjetshėm .

Emri qė quhet i tillė nuk ėshtė emri i pėrjetshėm .

I paemėrt ėshtė fillimi i Parajsės dhe i Tokės .

Emėrimi ėshtė nėna e dhjetėmijė gjėrave .

Vetėm ai qė s’ka dėshira , mund tė shikojė misterin .

Duke dėshiruar dikush shikon manifestimet .

Kėto tė dyja rrjedhin nga i njėjti burim por ndryshojnė nė emėr , kjo shfaqet si errėsirė .

Errėsirė brenda errėsirės .

Porta pėr tek tė gjitha misteret .

Dy

Poshtė parajsės tė gjithė mund tė shohin bukurinė si bukuri vetėm sepse ekziston e shėmtuara .

Tė gjithė njohin tė mirėn si tė mirė vetėm sepse ekziston e keqja .

Si rrjedhim mospasja dhe pasja lindin bashkė .

E vėshtira dhe e thjeshta plotėsojnė njėra-tjetrėn .

E gjata dhe e shkurtra bien nė contrast me njėra-tjetrėn .

E larta dhe e ulėta pushojnė mbi njėra-tjetrėn .

Zėri dhe tingulli harmonizohen me njėra-tjetrėn .

Frontalja dhe e pasmja ndjekin njėra-tjetrėn .

Si rrjedhim menēuria vazhdon pa bėrė asgjė , duke mėsuar pa folur .

Dhjetėmijė gjėrat ngrihen dhe bien pa ndėrprerje .

Duke krijuar , jo akoma .

Duke punuar , akoma pa u ēmuar .

Puna ėshtė kryer , pastaj harruar .

Si rrjedhim zgjat pėrgjithmonė .Tre

Moslartėsimi i tė talentuarit , parandalon grindjet .

Mosgrumbullimi i thesareve , parandalon vjedhjet .

Mosshikimi i gjėrave tė dėshirueshme , parandalon konfuzionin e zemrės .

Dituria si rrjedhim vė fre duke zbrazur zemrat dhe duke mbushur barqet , duke dobėsuar ambicjet dhe duke forcuar kockat .

Nėqoftėse dikujt i mungon dituria dhe dėshira , atėherė njerėzit e zgjuar nuk do pėrpiqen tė ndėrhyjnė .

Nėqoftėse asgjė nuk ėshtė bėrė , atėherė gjith­ēka do jetė nė rregull .Katėr

Tao ėshtė njė enė boshe ; pėrdoret , por nuk mbushet kurrė .

O , burim i pafund i dhjetėmijė gjėrave!

Ēmpreh mprehtėsinė ,

Zgjidh nyjen ,

Zbut shkėlqimin verbues ,

Bashkohet me rrėmujėn .

O , i fshehur thellė por gjithmonė i pranishėm !

Nuk e di se prej nga vjen .

Ėshtė stėrgjyshi i zotave .Pesė

Parajsa dhe Toka janė tė paanshėm;

I shohin dhjetėmijė gjėrat si qenj kashte .

Tė diturit janė tė paanshėm\;

I shohin njerėzit si qenj kashte .

Hapėsira mes Parajsės dhe Tokės ėshtė sa e njė

Ndryshon forma por jo pėrbėrja .

Sa mė shumė lėviz , aq mė shumė prodhon .

Shumė fjalė numėrohen mė pak .

Mbahu fort nė qendėr .

Gjashtė


Shpirti i luginės nuk vdes kurrė ;

Ėshtė gruaja nėnė themelore .

Nisja e saj ėshtė rruga e Parajsės dhe Tokės .

Ėshtė si njė vello qė mezi duket .

Pėrdore atė ; nuk dėeshton asnjėherė .

Shtatė

Parajsa dhe Toka zgjasin pėrgjithmonė .

Pse Parajsa dhe Toka zgjasin pėrgjithmonė ?

Janė tė palindura ,

Qė jetojnė gjithmonė .

Menēuria rri pas , kėshtu ai ėshtė pėrpara .

Ai ėshtė i shkėputur , kėshtu njė me gjithēka .

Nėpėrmjet veprimeve vetflijuese , ai plotėsohet .

Tetė

Mirėsia mė e lartė ėshtė si uji .

Uji i jep jetė dhjetėmijė gjėrave dhe nuk pėrpiqet .

Rrjedh nė vendė qė njeriu kundėrshton dhe kėshtu ėshtė si Tao .

Nė vendbanim , tė jesh afėr tokės .

Nė meditim , futu ne thellėsi tė zemrės .

Nė marrdhėnie me tjerėt , tė jesh xhentil dhe i sjellshėm .

Nė fjalim , tė jesh i vėrtetė .

Nė drejtim , tė jesh i drejtė .

Nė jetėn e pėrditshme , tė jesh i pėrshtatshėm .

Nė veprim , kujdes nga koha dhe sezoni .

Pa luftė : Pa faj .

Nėntė

Mė mirė tė ndalesh befas se sa tė mbushėsh deri nė grykė .

Tejmpreh shpatėn dhe tehu do ēmprehet sė shpejti .

Grumbullo njė rezervė floriri dhe nefriti dhe asnjeri nuk do e mbrojė atė .

Deklaro pasuri dhe tituj dhe shkatėrrimi do pasojė .

Tėrhiqu kur puna mbaron .

Kjo ėshtė rruga e Parajsės .

Dhjetė

Duke mbajtur trup dhe shpirt dhe duke pėrqafuar njėshin ,

Mund tė shmangėsh ndarjen ?

Duke shėrbyer plotėsisht dhe duke u bėrė i shkathėt ,

Mund tė jesh si njė bebe e porsalindur ?

Duke larė dhe pastruar pamjet parėsore ,

Mund tė jesh i panjollosur ?
Duke dashur tė gjithė njerėzit dhe duke drejtuar vendin ,

Mund tė jesh pa menēuri ?

Duke hapur dhe mbyllur dyert e Parajsės ,

Mund tė luash rolin e gruas ?

Duke kuptuar dhe duke qėnė i hapur ndaj gjithēkaje ,

Je i aftė tė mos bėsh asgjė ?

Duke dhėnė jetė dhe ushqyer ,

Duke drejtuar , pa zotėruar ,

Duke punuar , pa u ēmuar ,

Duke drejtuar , pa sunduar ,

Ky ėshtė Virtyti Primar .

Njėmbėdhjetė

Tridhjetė shkopinj shpėrndahen nga qendra e rrotės ;

Ėshtė vrima qėndrore qė e bėn atė tė pėrdorshme .

Argjilė me formė nė njė enė ;

Ėshtė hapsira e brėndshme qe e bėn atė tė dobishme .

Prit dyer dhe dritare pėr njė dhomė ;

Janė vrimat qė e bėjnė atė tė pėrdorshme .

Si rrjedhojė pėrfitimi vjen prej asaj qė ėshtė ;

E dobishmja nga ēfarė nuk ėshtė .DymbėdhjetėPesė ngjyrat verbojnė syrin .

Pesė tingujt shurdhojnė veshin .

Pesė aromat turbullojnė shijen .

Garimi dhe gjuetia tėrbojnė mendjen .

Gjerat e ēmuara tė shpien nė rrugė tė gabuar .
Si rrjedhojė i menēuri udhėhiqet nga ēfarė ndjen dhe jo nga ēfarė ai sheh .

Ai lė atė dhe zgjedh kėtė .

TrembėdhjetėPrano turpin nė mėnyrė tė vetdijshme .

Prano fatkeqsinė si gjendje njerėzore .

Ēfarė nėnkupton me “Prano turpin nė mėnyrė tė vetdijshme” ?

Prano tė jesh i parėndėsishėm .

Mos u shqetėso pėr humbje ose fitim .

Kjo quhet “Tė pranosh turpin nė mėnyrė tė vetdijshme”.

Ēfarė nėnkupton me “Prano fatkeqsinė si gjendje njerėzore”?

Fatkeqsia vjen nga tė pasurit njė trup .

Pa trup si do kishte fatkeqsi ?

Dorzohu me pėrulėsi ; pastaj do tė tė besojnė tė kujdesesh pėr gjithēka .

Duaje botėn si veten tėnde ; pastaj vėrtet mund tė kujdesesh pėr gjithēka .

Katėrmbėdhjetė

Shiko , nuk mund tė shikohet - ėshtė pėrtej formės .

Dėgjo , nuk mund tė dėgjohet – ėshtė pėrtej tingullit .

Kape , nuk mund tė mbahet – ėshtė i pakapshėm .

Kėto tė treja janė tė pacaktuara ;

Si rrjedhim janė tė bashkuara nė njė .

Nga lart nuk ėshtė e ndritshme;

Nga poshtė nuk ėshtė e errėt :

Njė fill i pakėputur pėrtej pėrshkrimit .

Kthehet nė asgjė.

Forma e tė paformės ,

Shėmbėlltyra e hiēit ,

Quhet e papėrcaktuar dhe pėrtej imagjinatės .

Qėndro para saj dhe s’ka fillim .

Ndiqe atė dhe s’ka fund .

Rri me Tao-nė e lashtė ,

Lėviz me tė tashmen .

Duke ditur se fillimi i lashtė ėshtė thelbi i Tao-sė .Pesėmbėdhjetė

Mjeshtėrit e lashtė ishin mendjemprehtė , misteriozė , tė ditur , tė dhembshur .

Thellėsia e diturisė sė tyre ėshtė e pafund .

Sepse ėshtė e pafund ,

E gjithė ajo qė mund tė bėjm ėshtė tė pėrshkruajmė aparencėn e tyre .

Vigjilent , si dikush qė kalon njė pėrrua dimri .

Nė gatishmėri , si njeriu nė dijeni tė rrezikut .

I sjellshėm , sikur viziton miqtė .

I epshėm , si akulli qė gati po shkrin .

I thjeshtė , si grumbuj drurėsh tė paprerė .

I zbrazėt , si shpella .

I padepėrtueshėm , si pishina me baltė .

Kush mund tė presi nė qetėsi ndėrsa balta zė vend ?

Kush mund tė rrijė i palėvizshėm deri nė momentin e veprimit ?

Vėzhguesit e Tao-sė nuk kėrkojnė pėrmbushje .

Duke mos kėrkuar pėrmbushje , nuk janė tė lėkundur nga dėshira pėr ndryshim .Gjashtėmbėdhjetė


Zbraze veten nga gjithēka .

Lėre mendjen nė qetėsi .

Dhjetėmijė gjėrat ngrihen dhe bien ndėrsa Vetja shikon rikthimin e tyre .

Ato rriten dhe lulėzojnė dhe pastaj kthehen te burimi .

Kthimi te burimi ėshtė qetėsi , e cila ėshtė udha e natyrės .

Udha e natyrės ėshtė e pandryshueshme .

Duke ditur se qėndrueshmėria ėshtė ndriēim brendėsor .

Duke mos ditur se qėndrueshmėria ēon nė fatkeqėsi .

Duke ditur qėndrueshmėrinė , mendja ėshtė e hapur .

Me njė mendje tė hapur , do jesh zemėrhapur .

Duke qėnė zemėrhapur , do veprosh madhėrisht .

Duke qėnė madhėshtor , do arrish hyjnoren .

Duke qėnė hyjnor , do jesh njė me Tao-nė .

Tė jesh njė me Tao-nė je i pėrjetshm .

Edhepse trupi vdes , Tao nuk vdes kurrė .

Shtatėmbėdhjetė

Mė e larta mezi njihet .

Pastaj vjen ajo qė njerzit njohin dhe duan .

Pastaj ajo qė tė sjell frikė .

Pastaj ajo qė pėrbuzet .

Ai qė nuk beson mjaftueshėm nuk do besohet .

Kur veprimet kryhen

Pa fjalim tė panevojshėm ,

Njerėzit thonė , “E bėmė !”

Tetėmbėdhjetė

Kur i madhi Tao harrohet ,

Mirėsia dhe morali lindin .

Kur dituria dhe inteligjenca ėshtė lindur ,

Pretendimi I madh fillon .

Kur s’ka paqe brenda familjes ,

Respekti birnor pėr prindin dhe devotshmėria lindin .

Kur vendi ėshtė konfuz dhe nė kaos ,

Tė dėrguar besnikė shfaqen .

NėntėmbėdhjetėHiq dorė nga shenjtėsia , braktis diturinė ,

Dhe do jetė njėqind herė mė mirė pėr tė gjithė .

Hiq dorė nga mirėsjellja , braktis moralin ,

Dhe njeriu do rizbulojė respektin pėr prindin dhe dashurinė .

Hiq dorė nga aftėsia krijuese , braktis pėrfitimin ,

Dhe banditėt e hajdutėt do zhduken .
Kėto treja janė vetėm trajta tė jashtme ; nuk janė tė mjaftueshme nė vetvete .

Ėshtė mė e rėndėsishme

Tė shohėsh thjeshtėsinė ,

Tė kuptosh natyrėn e vėrtetė tė dikujt ,

Tė braktisėsh egoizmin

Dhe tė zbutėsh dėshirėn .Njėzet

Hiq dorė nga mėsimi dhe vėri kapak telasheve tuaja .

Mos ka ndonjė diferencė mes po-sė dhe jo-sė ?

Mos ka ndonjė diferencė mes tė mirės e tė keqes ?

Mos duhet tė kem frikė atė qė tjerėt kanė ? ē’farė budallalliku !

Tė tjerėt janė tė kėnaqur , duke shijuar gostinė e sakrifikimit tė demit .

Nė pranverė disa shkojnė nė park , dhe ngjiten nė brezare ,

Por mua mė merret fryma i vetėm , pa ditur se ku jam .

Si nje bebe i porsalindur para se tė mėsojė tė buzėqeshi ,

Jam i vetėm , pa njė vend ku tė shkoj .

Tjerėt kanė mė shumė se nga ajo qė kanė nevojė, por un i vetėm s’kam asgjė .

Jam budalla . O , po ! jam konfuz .

Tjerėt janė tė qartė dhe tė zgjuar ,

Por unė i vetėm jam i turbullt dhe i dobėt .

Tjerėt janė mendjemprehtė dhe tė zgjuar ,

Por unė i vetėm jam i ngathėt dhe i mėrzitshėm .

O , mė merr rryma si dallgėt e detit ,

Pa drejtim , si era pa pushim .

Ēdo njeri tjetėr ėshtė i zėnė ,

Por unė i vetėm jam i kotė dhe i stresuar .

Jam ndryshe .

Jam i ushqyer nga nėna e madhe .

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Filozofia Kineze: Tao Te King 1(pjesa 1)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Filozofia-
Kėrce tek: